AKP ve MHP gazi aylıklarının arttırılmasını istemedi

CHP’nin gazi şeref aylıklarındaki ayrımın ortadan kaldırılması ve şeref aylığının asgari ücretin 1,5 katına çıkarılması için verdiği kanun teklifi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

AKP ve MHP gazi aylıklarının arttırılmasını istemedi

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur Meclis’e sunulan gazilerin şeref aylıklarının asgari ücretin 1,5 katına çıkarılmasına yönelik sundukları kanun teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini açıkladı. Güzelmansur yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Size AKP’yi anlatayım; Az önce, TBMM Genel Kurulu’nda Gazilerimizin şeref aylığında eşitlik sağlayan, bu aylıkları asgari ücretin 1,5 katına çıkaran Kanun Teklifimin gündeme alınması AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLMİŞTİR. Yandaşın yararına değil çünkü doyuramadık”

Şeref aylığının düşük kalmasından yakınan ve eşitlik isteyen Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk, 2021 yılının Eylül ayında yaptığı açıklamada “1994’te ilk maaş bağlandığında herkes eşitti. 2007’de güvencesi olanlar ve olmayanlara ikiye ayrıldı. Güvencesi olmayanlara 2.659 lira, olanlara ise 1.227 lira veriliyor. 2015 yılına kadar TOKİ, gaziler için yüzde 5 kontenjan ayırıyordu, onu da kaldırdı” ifadelerinde bulunmuştu.

YORUM EKLE