CHP'den ekonomi atağı! 'Hiçbir veriye güven kalmadı'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, dört ayaktan oluşan bir ekonomi programı hazırladıklarını söyleyerek, iktidara gelince ilk iş olarak AKP’nin yol açtığı yıkımın fotoğrafını çekeceklerini açıkladı.

CHP'den ekonomi atağı! 'Hiçbir veriye güven kalmadı'

Millet İttifakı, siyasi çalışmaların yanı sıra ekonomi alanında da ortak çalışmaya başladı. Bu kapsamda TBMM’de iki ayrı görüşme yapan ekonomi kurmayları, önümüzdeki dönemde yeniden bir araya gelecek. CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ortak ve ayrı ayrı çalışmalar gerçekleştirdiklerini, bu çalışmaların bir süre sonra ortaklaşacağını ve “iktidar yürüyüşünde” ekonomik çözüm önerilerinin büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. CHP’nin 2018’den bu yana ekonomi bürokratı, ekonomist, finansçı, siyaset bilimci, iş insanı, hukukçu, mimar, ziraatçı, esnaf, basın mensubu, önceki dönem ve mevcut milletvekillerinden oluşan 23 kişilik bir kadroyla ekonomi çalışmaları yürüttüğünü vurgulayan Öztrak, bu kapsamda 33 ilde 30 bin kilometreden fazla yol kat ettiklerini dile getirdi.

ÖNCELİK HUKUK VE DEMOKRASİ

İktidara gelmeleri durumunda yeni kurullar, yeni kurumlar ve yeni kadrolarla ekonomiyi kısa sürede toparlayacaklarını dile getiren Öztrak, BirGün’den Hüseyin Şimşek'e yaptığı açıklamada yol haritalarını şöyle anlattı:

"CHP, ülkemizi içine düştüğü sıkıntılardan ‘dört ayaklı bir strateji’ ile çıkaracaktır. Özellikle ekonomi yönetiminde ‘ehliyet ve liyakat’ tek ölçü olacaktır. Kimse dışlanmayacak, kimse ötekileştirilmeyecek, senden, benden ayrımı bitecektir. CHP ve muhalefet, yeni kadrolarla iş başı yaptığında, ülkeyi buhrandan çıkarmak için ana başlıkları aşağıda belirtilen dört ayaklı stratejiyi uygulayacaktır. Yeni büyüme stratejimizin ilk sütunu, ‘Hukuk ve demokrasi’ olacaktır. Stratejimizin ikinci sütununda, ‘borçla şişirilen değil, üreterek zenginleşen Türkiye’ yer almaktadır. Tasarruflar üretime ve döviz kazandırıcı işlere yönlendirilecektir. Dijital ve yeşil ekonominin sunduğu fırsat ve imkanlardan, en etkili bir biçimde yararlanılacaktır. Eğitim ve işgücü planlaması birlikte ele alınacaktır. İşgücümüzün verimliliğini ve ekonomimizin yarışma gücünü artıracak adımlar hızla atılacaktır. Sağlık ve gıda gibi temel alanlarda kamucu yaklaşımlarla ülkemizin kendi kendine yeterliliği sağlanacaktır. Devletin düzenleyici ve denetleyici fonksiyonlarından en etkin şekilde yararlanılacaktır. Kamu ve özel kesim arasında yeni bir diyalog ve yeni bir kurumsal ilişki biçimini geliştirilecektir. Tüm bunlar yapılırken teknoloji kullanımı ve istihdam arasındaki dengeye dikkat edilecektir. Yeni ve güçlü refah devleti hayata geçirilecektir.”

banner112
ÖRGÜTLÜ TOPLUM ADİL BÖLÜŞÜM

Stratejilerinin üçüncü ayağının başlığının "Zenginliğini hakça paylaşan Türkiye" olduğunu ifade eden Öztrak, "Örgütlü toplum, adil bir bölüşüm için vazgeçilmezdir. Çalışma hayatına ilişkin normlar, uluslararası standartlara getirilecektir. Emeklilerimizin de büyümeden pay alması sağlanacak, Aile Destekleri Sigortası’yla bu ülkede hiç kimsenin aç ve açıkta kalmaması garanti altına alınacaktır. Stratejimizin dördüncü ve son sütununu ise ‘Bozmadan, yok etmeden, kesintisiz kalkınma’ oluşturmaktadır. Ekosistem hakkı, CHP yönetiminde anayasal bir hak olacaktır. AB’nin Yeşil Mutabakatı’na uyum, öncelikli işlerimizden biri olacaktır. Bunun yanında kurumsal sürdürülebilirlik de önemli bir başka alandır. Düzenleyici ve denetleyici kurumlar üzerinden siyasetin gölgesi kaldırılacak, maliye ve para politikaları ‘sürdürülebilir’ olacaktır. Bütçe açıklarının, kamu borcunun kontrolden çıkmasına, ülkenin borca batmasına izin verilmeyecektir. Para politikamız enflasyonu düşürmeye odaklanacaktır. Merkez Bankası’yla beraber belirleyeceğimiz enflasyon hedefine ulaşırken bankanın yasasındaki bağımsızlığa kesinlikle müdahale edilmeyecektir" dedi.

ÖNCE ELDEKİ KUMAŞ GÖRÜLECEK

"Saray Hükümeti’nin bir yandan demokrasiyi ve ekonomiyi tahrip ettiğini, bir yandan da hesap verilebirliği ve saydamlığı bitirdiğini kaydeden Öztrak, "TÜİK tarafından üretilen başta işsizlik, enflasyon, milli gelir olmak üzere, hiçbir veriye güven kalmadı. Merkez Bankası’nın bilançosuyla bile oynandı. Saray döneminde paralel bütçelerle hangi taahhütler altına girildi, Kamu Özel İşbirliği sözleşmeleriyle ne kadar gizli yükümlülük yüklenildi, devletin ne kadar malı mülkü, vakıflara devredildi? Bu gibi sorulara bugüne kadar yanıt verilmedi. Bu nedenle yapacağımız ilk iş, ilk bir ay içinde, yıkımın gerçekçi bir fotoğrafını çekmek olacak. Bunun için çok hızlı bir şekilde, Stratejik Planlama Teşkilatı’nı kuracağız. Belirttiğimiz ilkelere uygun elbiseyi dikebilmek için, elimizdeki kumaşı göreceğiz" açıklamasını yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER