CHP'li Karabat: Rusya’ya sürekli milyar dolarlar akıtıyoruz

CHP'li vekil Karabat, "Rusya’ya sürekli milyar dolarlar akıtıyoruz" diyerek iktidarı sert sözlerle eleştirdi. Karabat Rusya'ya yapılan ödemeleri kalem kalem sıraladı ve "Rusya’dan neden çekiniyorsunuz? Çıkın açıklayın, hep beraber ülkemizi savunalım" ifadelerini kullandı.

CHP'li Karabat: Rusya’ya sürekli milyar dolarlar akıtıyoruz

CHP PM Üyesi, İstanbul Milletvekili ve TBMM AB Uyum Komisyonu Üyesi Özgür Karabat hükümete 'Rusya' üzerinden yüklendi. Rusya'dan alınan koronavirüs aşılarından S400 füzelerine, Rusya'ya taşınan fabrikalardan Akkuyu Nükleer Santrali'ne kadar pek çok konuda iktidarı çok sert eleştiren Karabat, "Rusya’dan sonra haraç ödenecek yeni ülkeler umarım Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmaz" dedi.

Karabat'ın sosyal medya platformu Twitter'dan yaptığı açıklamalar şu şekilde:

"Erdoğan-Putin ilişkisi, haraç siyasetine döndü! Vatandaş ay sonunu getiremezken Rusya’ya sürekli milyar dolarlar akıtıyoruz. 2021’de Rusya’dan 28 milyar $ ithalat yaptık. İhracatımız ise 5.5 milyar $. Şimdi de almadığımız Rus aşılarına para ödüyoruz.

Geçen yıl Nisan ayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50 milyon doz Sputnik V aşısının geleceğini ve Türkiye’de de üretim yapılacağını açıklamıştı. Bu aşılar gelmedi ama bedelinin ödendiğini biliyoruz. AKP de bu konuda sessiz. 

banner112
Rusya’ya haraç sadece alınmamış aşılarla verilmiyor. Akkuyu Nükleer Santrali’nden kilovatsaat başına 12.35 dolar/sentten, 32.5 milyar $ alım garantisi verildi. Yetmedi, S400 füzelerine ilk etapta 2.5 milyar $ olmak üzere yine milyar dolarlar akıtıldı.

Geçen hafta BOTAŞ ile Rus devlet şirketi Gazprom arasında yıllık 5.75 milyar metreküp doğalgaz anlaşması imzalandı. Ticari sır denildi, bedeli açıklanmadı. Ama yine de yetmiyor. AKP nasıl borçlanmışsa Rusya doymuyor. Un fabrikalarımızı da götürüyor.

Dünyanın en büyük buğday üreticilerinden Rusya, değirmen endüstrisini geliştirmek için Türkiye’deki şirketlere özel teşvik veriyor. Şimdiye kadar 4 fabrikamız Rusya’ya taşındı. Yakında bu sayı 10’a acıkacak. AKP tabii ki sessiz.

Rusya’dan neden çekiniyorsunuz? Çıkın açıklayın, hep beraber ülkemizi savunalım. Fakat, AKP bir açığı varmışçasına Rusya’ya milyarlarca dolar akıtıyor. Kendi ikbali için AKP ülkeyi uçurumun kenarına sürüklüyor.

AKP’nin iktidarda kaldığı her gün, Türkiye’nin jeopolitik olarak zayıfladığı bir gündür. Rusya’dan sonra haraç ödenecek yeni ülkeler umarım Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmaz."

YORUM EKLE