banner126

CHP'li Özel'den Bakan Bilgin'e 'müjde' sorusu

CHP’li Özgür Özel, emekliye 1 Mayıs için söz verdiği zam açıklamasını yapmayan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’e soru önergesi verdi.

CHP'li Özel'den Bakan Bilgin'e 'müjde' sorusu

CHP Grup Başkanvekili, Manisa Milletvekili Özel, 1 Mayıs’ta emekliye zam açıklaması yapacağına dair söz veren ancak sözünü tutmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

banner112
Özel önce önergede “27 Nisan 2022 günü Kadir Gecesi’nde Bayburt’ta katıldığınız iftarda, ‘emeklilerimizi sosyal bakımdan korumak mecburiyetindeyiz. En düşük emekli aylığını 2 bin 500 TL’ye çıkardık. Bunlarla ilgili çalışmalarımız var. Bunu önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız. Muhtemelen Cumhurbaşkanımız 1 Mayıs’ta gerekli müjdeleri verecektir’ ifadesini kullanmıştınız. 1 Mayıs günü Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programlarında bu yönde bir ‘müjde’ kamuoyuna duyurulmamıştır. Daha sonra sizin tarafınızdan ya da başka yetkililer tarafından emeklilere yönelik herhangi bir açıklamada bulunulmamıştır” hatırlatmalarında bulundu.

‘GÖRÜŞ AYRILIKLARI MI ETKİLİ OLMUŞTUR?’

Daha sonra Bakan Bilgin’e şu soruları yöneltti: “1 Mayıs günü kamuoyuna açıklanacağını duyurduğunuz emeklilere yönelik ‘müjde’nin açıklanmamış olmasının nedeni nedir? ‘Müjde’nin açıklanmamasında Bakanlık ile Cumhurbaşkanlığı arasındaki görüş ayrılıkları mı etkili olmuştur? Emeklileri ve dar gelirlileri yüksek enflasyondan koruyacak bir adım ne zaman atılacaktır? Halen 2 bin 500 TL alan emekli sayısı nedir? Asgari ücretin altında aylık alan emekli sayısı kaçtır?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER