CHP'li Özel: Ekonominin getirildiği noktadan utanç duyuyoruz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “1970’lerin kuyruğunu diline dolayan, dün akşam bütün Türkiye’yi benzinliklerin önünde kuyruğa soktu. Bugün geldiğimiz noktada, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu ülkenin savrulduğu noktadan, ekonominin getirildiği noktadan üzüntü duyuyoruz, utanç duyuyoruz. çağrımız şudur, artık erken seçim değil, derhal seçim zarurettir. Cesaretiniz varsa, koyun sandığı millet karar versin” ifadesini kullandı.

CHP'li Özel: Ekonominin getirildiği noktadan utanç duyuyoruz

Eskişehir Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan’ın ev sahipliğinde Mahmudiye Belediyesi Kapalı Halk Pazaryeri’nin açılışına CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç katıldı. Özel, burada yaptığı konuşmada, “Seçimlere gidiyoruz, biz erken seçim istiyoruz, derhal seçim istiyoruz. Vatandaştan oy talep ediyoruz. Vatandaş bizim dediklerimize bakacak bir de Cumhuriyet Halk Partisi geldiğinde nasıl yönetir diye bakacak. Mahmudiye’yi, Odunpazarı’nı, Tepebaşı’nı Eskişehir Büyükşehir’i nasıl yönetiyorsak, Türkiye’yi de öyle yöneteceğiz. Eskişehir’deki belediyeleri nasıl yönettiğimizi gören Eskişehirliler, artık genel iktidarı Cumhuriyet Halk Partisi’ne genel iktidarı teslim etmeye karar verdiler” dedi.

TL DEĞER KAYBEDİYOR MİLLETİN CANINI YAKIYOR

Özel, “Türkiye’de rakamlardan konuşmak bugünlerde çok kolay değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, belediyelere karşı ayrımcı bir tutum içinde davranıyor. Belediye iktidar partisindense her imkanı seferber ettiler, belediye başka partidense ona üvey evlat muamelesi yapıyor. Başkanlarımız verdikleri sözleri tutmak için dış kaynaklara başvuruyorlar, krediler alıyorlar, bu iktidarın zorladığı şekilde dövizle borçlanıyor. Onlara kalırsa, bu ülke iyi yönetilse, orta vadeli programda hükümetin öngördüğü dolar kuru yılsonunda gerçekleşse, borçlarını ödemede sıkıntı yok. Ülkeyi yöneten kişi, dünyadaki bütün ekonomistlerin, ‘iyi yönetirsen, faiz düşer’ anlayışı yerine, ‘Faiz sonuç değil, sebeptir, ben suni olarak faizleri düşürürüm, fiyatlar düşer’ gibi bir inadı sürdürdüğünden dolar fırlıyor. Geçtiğimiz seçimde iktidara talipken, ’Verin yetkiyi kardeşinize dolar nasıl düşecek’ diyen Tayyip Erdoğan 4,20 TL’den aldığı doları 13,5 TL’lere kadar çıkardı. Yükselen dolar değil, dolar olduğu yerde duruyor, Türk Lirası değer kaybediyor, hepimizin canını yakıyor. Belediyeler bu kötü yönetim yüzünden fazla borç ödemek durumunda kalıyor” diye konuştu. Özel, şunları kaydetti:

ERKEN SEÇİM DERHAL SEÇİM ZARURETTİR

“Bu kötü yönetimden ülkeyi yönetenler sorumlu. Buradan çağrıda bulunuyorum. Geçen sene belirlediğiniz kursa belediyelerimiz borcu oradan ödeyelim. Üstü sizin kötü yönetiminiz, iş bilmezliğiniz olduğu için onu mutlaka Hazine’nin üstlenmesi gerekmektedir. Aksi, vatandaşı cezalandırmaktır. Kendi beceriksizliğini vatandaşa bir kez daha ödetmek anlamına gelecektir. Herkes kendi iddiasıyla sınanır, kendi kibrinde de boğulur. Bu ülkede maalesef ülkeyi yöneten kişi, bu ülkenin kurucu iradesine, kurucu babalarına karşı ifadelerde bulundu. ‘Bu ülkede geçmişte ekmek karneyle alındı, şeker karneyle alındı. İstediğiniz kadar alamıyordunuz’ dedi. O günler İkinci Dünya Savaşı günleriydi. İsmet Paşa, ordunun savaşa girme durumuna karşı stok tutuyordu. Bunu bile bile istismar ettiler. Şimdi, 2021 yılında Türkiye’deki marketlerde şekerde, unda, bulgurda, ayçiçek yağında kilo ve ambalaj kısıtlaması var. İsmet Paşa’nın aldığı tedbiri diline dolayanlar 80 yıl sonra o noktaya Türkiye’yi getirdiler. 1970’lerde Bülent Ecevit, Amerika’nın ve bütün dünyanın ‘size ambargo uygularız’ tehdidine aldırmadı, Kıbrıs’ı kurtardı. Ambargo uygulandı, o günün kuyruğunu diline dolayan, dün akşam bütün Türkiye’yi benzinliklerin önünde kuyruğa soktu. Bugün geldiğimiz noktada, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu ülkenin savrulduğu noktadan, ekonominin getirildiği noktadan üzüntü duyuyoruz, utanç duyuyoruz. O yüzden çağrımız şudur, artık erken seçim değil, derhal seçim zarurettir. Cesaretiniz varsa, koyun sandığı millet karar versin. Biz sandığı bekliyoruz, vatandaş sandığı bekliyor. Oylarınızla bu iktidarı değiştirebilirsiniz. Değiştirirseniz Türkiye’nin makus talihine el koyarsınız. Damat Bakan gittiğinde piyasalar 1,5 TL doların ucuzladığını yaşamıştı. İktidar tümden giderse, işsizliğin bittiğini, enflasyonun düştüğünü göreceksiniz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunu yapacağız.”

YORUM EKLE