CHP'li Salıcı, 'erken seçim' için tarih verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, seçimlerin 2022 sonbaharında yapılabileceğini söyledi.

CHP'li Salıcı, 'erken seçim' için tarih verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Fox TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat'in konuğu oldu. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik buhran ve siyasi atmosferle ilgili değerlendirmelerde bulunan Salıcı, seçimlerin 2022 sonbaharında yapılabileceğini söyledi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı için gönlünden geçen adayı da açıklayan Salıcı'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

AKP kolay kolay seçim istemez. Elinde mevcut bir güç var ve bunu devam ettirmek ister. Biz de ülkenin bu sıkıntıdan çıkması için seçim olmasını istiyoruz. Muhtemelen önümüzdeki sonbaharda seçime gideceğiz. 

"SEÇİME HAZIRIZ"

Biz hazırız. Bugün de seçim olsa hazırız. Seçime hazır olmanın koşulları var. Bu pazar seçim olsa CHP sandıkların başına yerleştireceği sandık sorumlularının yüzde 95'i hazır. Sandığa ne giriyorsa onun çıkmasını sağlamamız lazım. Vatandaşımızın da kendi oyuna sahip çıkacağı bir sorumluluk göstermesi lazım. 

Biz çok seçim kaybettik ama bu sefer kazanacağız. Nerede yanlış yaptık diyerek çok ders çıkarttık. Eğer ders çıkarmamış olsaydık 31 Mart seçimlerinde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin toplam 11 büyükşehir CHP tarafından yönetiliyor olmazdı. Nüfusun yüzde 50'si yapıyor. Biz aslında yerelde iktidarız. İktidar bunu çekemediği için bize baskı uygulamaya çalışıyor. 

"MİLLET İTTİFAKI'NIN İÇİNDE HDP YOK"

Millet İttifakı'nın içinde HDP yok ve katılmak gibi bir talebi de yok. İktidar bizi yan yana getirme gibi bir algı oluşturursa başarılı olacağını düşünüyor. 

Bizim belediye başkanlarımıza hiçbir şey yapamazlar. İstanbul'un ikinci seçimi bunun için oldu. Hayatı boyunca "millet iradesi" lafı ağızlarından düşmeyen iktidar, millet iradesi kendi aleyhlerine tecelli edince korktu ve ne yapacağını bilemedi. 

banner112
Halk geçinemiyor. Sorunu çözmeye çalışan bir AKP iktidarı var ama meselenin tamamını görmüyor. Pansuman tedbirlerle uğraşıyorlar. Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu ve dünyada da kimsenin arkasında durmadığı ekonomi teorisi uygulanmaya çalışıldığı sürece biz bunlarla boğuşmaya devam edeceğiz. 

Sayın Genel Başkan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kanaat önderleriyle görüşüyor. Vatandaşın genel başkana sorabileceği her türlü soruyu sorabiliyorlar. 

"TERÖR SÖZCÜĞÜNÜN AĞIRLIĞINI YERLE BİR ETTİ"

Terör terördür. Dini inançları sömüreni de terördür, etnik kökenleri ayrıştırmaya çalışanı da terördür, başka bir düzen kurmak istiyorum diyen de terördür. Elinize silah aldığınız andan itibaren demokratik mücadele olarak nitelendiremezsiniz. Bu iktidar herkese "terörist" diyor. Terör sözcüğünün ağırlığını yerle bir etti. Bankada paranız varsa, dolarınız varsa terörist oluyorsunuz. 

Adayımız şu an belli değil. İttifakı oluşturan partiler bir araya gelerek adayı belirlerler ama şu an için belli değil.

"GÖNLÜMDEN KILIÇDAROĞLU GEÇER"

Benim gönlümden Sayın Kılıçdaroğlu geçer. Ben Kılıçdaroğlu'nun yardımcısıyım, benim liderim. 31 Mart sürecini ören, o ittifakı oluşturan, siyasi başarıya götüren lider. Biz başkanlık sisteminde değil de parlamenter sistemde olsaydık bizim başbakan adayımız kim olacaktı? O zaman da tartışılacak mıydı? Partinin genel başkanı, başkakan adayı olacaktı, yetki ona verilecekti. Benim gönlümden Sayın Kılıçdaroğlu'nun geçmesinden daha doğal bir şey yok. Ama günün sonunda karar mercii Millet İttifakı'nın masasıdır. 

"İKTİDAR DEĞİŞECEK"

Bu pazar seçim olsa Erdoğan'ın aday olacağı belli ama karşısında kimin aday olacağı net değil. Bir süre oran 40-50'lerde idi. Ama şu an Erdoğan'a kesinlikle oy vermem diyenler yüzde 50'nin üzerinde, kesinlikle oy veririm diyenler ise yüzde 30'larda. 

Sıkıntı büyük, insanımız yoksullukla, açlıkla sınanıyor ama umudunuzu kaybetmeyin. Türkiye, bütün bu sıkıntıları atlatacak siyasi iradeye sahip. İktidar değişecek. O kendisini yurt dışına atmak isteyen gençlerimiz Türkiye'de kalmak isteyecek. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER