CHP'li vekil açıkladı: AKP ve Saray medyayı böyle çökertti...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, “AKP’nin Medya Düzeninde Saray’ın Medya Suçları 2022”  raporunu,  10  Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde açıkladı. 

CHP'li vekil açıkladı: AKP ve Saray medyayı böyle çökertti...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ‘nde basın toplantısı düzenleyen Yüksel Mansur Kılınç, medya mensuplarının 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı. 

212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 10 Ocak 1961 tarihinin Türkiye basın tarihinde bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Kılınç, “Ülkemiz medya alanında, yasal ve anayasal haklar açısından dünyanın ileri ülkeleri arasındadır. Ancak, uygulamada  durum, bunun tersidir” dedi.  

SARAY’IN MEDYA OPERASYONLARI 2021’DE DE DEVAM ETTİ”

“Son 20 yılda olduğu gibi; 2021 yılında da AKP’nin medyaya yönelik baskı ve sindirme politikaları, Saray’ın medya operasyonları devam etmiştir” diyen Kılınç, “Saray, medya operasyonları ile yasaları, anayasayı ihlal ederek medya suçları işlemektedir. RTÜK , Saray’ın ceza kesme aygıtı, Basın İlan Kurumu, Saray’ın havuza kaynak aktarma aygıtı, İletişim Başkanlığı, Saray’ın medya operasyonlarını yürütme aygıtı olarak konumlandırılmıştır” şeklinde konuştu. 

“SARAY, TÜRKİYE MEDYASINI ACIMASIZCA, VİCDANSIZCA ÇÖKERTTİ”

banner112
Saray Yönetimi’nin Türkiye medyasını acımasızca ve vicdansızca çökerttiğine vurgu yapan Kılınç, son yıllarda medyanın yaşadığı büyük kriz ile ilgili verileri aktardı. Kılınç’ın açıkladığı medya verileri şöyle:
“Son beş yılda, Türkiye’deki toplam gazete sayısı 1800’den 900’e düşmüştür. Artan maliyetler nedeniyle son bir yılda 138 televizyon kanalı yayın hayatına son vermiştir. Uydu ortamında yayın yapan televizyon kanalı sayısı son beş yılda 1100’den 340’a düşmüştür. Son beş yılda, radyo kuruluşlarının yarıya yakını yayınlarına son vermiştir. Yerel ve ulusal medyada çalışır durumdaki 12 bin medya çalışanı işsiz durumdadır. Ülkemizde genel işsizlik oranı %11.7 seviyelerinde iken medya alanında işsizlik oranı % 40’ı bulmaktadır. İletişim fakültelerinden mezun olan öğrencilerin ancak yüzde 5’i medyada iş bulabilmektedir.  Ülkemizde genel sendikalaşma oranı yaklaşık yüzde 14 iken medyada sendikalaşma oranı yüzde 8.5… RTÜK, muhalif olarak gördüğü televizyon kanallarına 71 kez ceza verirken izleyicilerden gelen yoğun şikayetlere rağmen “yandaş” televizyon kanallarına ise hiç ceza vermemiştir. Basın İlan Kurumu resmi ilanların yüzde 78’ini “Havuz Medya”sına verirken cezaların yüzde 97’sini ise bağımsız basın kuruluşlarına vermiştir. Yüzlerce gazetecinin basın kartını iptal etmeye devam eden İletişim Başkanlığı, yüzlerce basın kartı başvurusunu da bekleterek medya çalışanlarının temel haklarını gasp etmektedir. Ülkemizde internet medyasının yasal alt yapısı bulunmamaktadır. İnternet medya kuruluşlarında çalışanlar basın iş kanunu kapsamında bulunamamakta, basın kartı sahibi olamamaktadır.” 

“MEDYA İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK”

İktidar değişikliği ile  birlikte Türkiye’de medya için de yeni bir dönemin başlayacağını ve yeni dönemde, medyanın önceliğinin halka karşı sorumlu yayıncılık olacağını kaydeden Kılınç, “Yarınlara ilişkin umudumuz büyük. Saray’ın medya suçlarına son vereceğiz” diyerek medya sorunlarına çözüm önerilerini açıkladı. 

Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:  

“Basın İş Kanunu güncellenecektir. Medya çalışanlarının örgütlülüğü ve istihdamı teşvik edilecektir. Basın İlan Kurumu yeniden yapılandırılacak, resmi ilanlar hakça dağıtılacaktır. RTÜK, gerçek bir düzenleme kuruluna dönüştürülecektir. İnternet medyası yasal statüye kavuşturulacaktır. Geleneksel ve yeni medyaya enerji, iletişim, erişim, telif  ve yayın alt yapıları alanında  devlet desteği sağlanacaktır. TRT ve Anadolu Ajansı halkın sesi olacaktır. Medya Meslek Örgütlerinin güçlendirilmesi sağlanacaktır.”

İşte o rapor:

AKP'NİN MEDYA DÜZENİNDE SARAY'IN MEDYA SUÇLARI RAPORU.pdf
 

YORUM EKLE