Cumhur İttifakı neden erken seçim istemiyor?

Cumhur İttifakı’nın iki ortağı AKP ve MHP'nin erken seçime neden karşı oldukları ortaya çıktı. Cumhur İttifakı’nın iki ortağı yerelde yaşanan sıkıntılardan dolayı erken seçime yanaşmıyor.

Cumhur İttifakı neden erken seçim istemiyor?

Milli Görüş'ün yayın organı Mİlli Gazete'de yer alan habere göre; muhalefetin erken seçim çıkışının ardından Cumhur İttifakı’nın iki ortağı AKP ve MHP, yerele takıldı. AKP ve MHP’nin daha önce erken seçime gidilecek kadroları oluşturmak amacıyla kongrelere önem vermesine rağmen, il kongrelerinde tek aday, tek liste talimatında bulunması illerde tepkiye neden oldu. Cumhur İttifakı’nın iki ortağının yerelde yaşanan sıkıntılardan dolayı erken seçime yanaşmadığı belirtiliyor.

Muhalefet, Cumhur İttifakı’na yönelik eleştiri çıtasını yükseltirken, erken seçim tartışmaları alevlendi. Ekonomide yaşanan sıkıntılı süreç Cumhur İttifakı AKP ve MHP’yi zor durumda bırakırken, Cumhur İttifakı partileri yeni yol arayışına girdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, erken seçim açıklamasının ardından AKP ve MHP seçimin olmayacağını söylemesine rağmen partiler kongre seçimlerinde erken seçimin nabzını yokluyor.

MUHALEFETTE KONGRE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Dün TBMM’de yapılan partilerin grup toplantılarına erken seçim damgasını vururken, AKP ve MHP erken seçimin olmayacağını ve seçimin vaktinde yapılacağını belirtti. Erken seçim karşılıklı atışmalara neden olurken, CHP, İYİ Parti kongre süreçlerini tamamladı. AKP ve MHP kongre çalışmalarına başlarken, muhalefet partileri Saadet Partisi, Deva Partisi ve Gelecek Partisi de kongre çalışmalarını sürdürüyor.

KONGRE ERKEN SEÇİM KADROSU OLACAK

Muhalefet partileri arasında İYİ Parti kongresinin ardından oluşan tartışmalar kısa sürede biterken, AKP ve MHP’de kongreler başlamadan yerelde parti içinde ciddi kriz patlak verdi. Söz konusu AKP ve MHP kongre sürecinde genel merkezin tek liste, tek aday kongreye gidin talimatı partiler içerisinde “yerel kaynıyor, bu atmosferde erken seçime gidilmez” yorumlarını getirdi. Yerelde yaşanan gelişmeleri göz önünde bulunduran Cumhur İttifakı iki ortağı AKP ve MHP’nin yapılacak kongrelerle erken seçime gidilecek kongreleri oluşturmayı amaçladığı belirtiliyor. 

YORUM EKLE