Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'koltuk' krizi açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'in ziyaretinin ardından protokol krizi tartışmaları hakkında açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'koltuk' krizi açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'in ziyaretinin ardından çıkan protokol tartışmasına yönelik açıklama yaptı.

Türkiye'ye yönelik haksız ithamların olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, ''Protokole uygun davranıldı'' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Kuveyt Dışişleri Bakanı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu,  AB temsilcilerinin ziyaretinde yaşanan protokol krizi hakkında "AB'nin telkinleri doğrultusunda böyle bir oturma düzeni ayarlanmıştır." dedi.

 Çavuşoğlu şunları söyledi; "Dar kapsamlı ve heyetler arası görüşmelerde her iki tarafta düşüncelerini ifade ettiler. Son derece verimli bir görüşme oldu. Türkiye ilk defa bir misafir ağırlamıyor. Türkiye'de yapılan görüşmelerde uygulanan uluslararası protokoller çerçevesinde olur. Biz AB'nin kendi içindeki işleyişe karışmayız. Görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır. Nokta" dedi.

NE OLMUŞTU?

Sözcü Gazetesi'nden Ali Gülen'in haberine göre; Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile yürütme organı komisyonun başkanı Ursula von der Leyen'in Ankara ziyaretinde yaşanan “koltuk ve kanepe krizi” büyüyor.

 Alman ZDF temsilcisi, Erdoğan'ın AB ile önceki görüşmelerde üç liderin, üç ayrı koltukta olduğunu gösteren fotoğrafları tweet'ledi. Bazı politikacılar, “İki erkeğin, bir kadından önce oturmasını” maçoluk olarak nitelendirdi.

BLICK: LEYEN'İ KÜÇÜMSEDİ

Bütün Avrupa gazeteleri ve internet siteleri konuya geniş yer vererek, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'in, kendisine kanepe gösterilince “Şeyyy- Ähhhm?!” diyerek kalakaldığı, açıkça birkaç metre ötedeki kanepeye sürüldüğü belirtiliyor. Uluslararası ajanslar, konunun Avrupa’daki politikacılar arasında bir numaralı gündem olduğunu belirtiyor.

İsviçre'nin Blick gazetesi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yapılan bu ziyaret internet ortamında büyük espri dönmesine neden oldu. Şaka gibi. Erdoğan, Ursula von der Leyen'i küçümsedi” yorumunu yaptı.

KANEPEYE SÜRÜLEN HANIMEFENDİ

Blick, “Kanepeye sürülen bir hanımefendi ve göz hizasında koltuklarda oturan beyler. Bu tuhaf oturma düzeni von der Leyen'i de rahatsız etti. Avrupalı iki politikacı ile Erdoğan'ın Salı günkü toplantısında sadece iki koltuk vardı. Protokol açısından Michel, AB Komisyon Başkanı'nın üstünde olsa bile bu böyle bir protokol skandalına gerekçe olamaz. von der Leyen buna çok şaşırdı ve ‘şeyyy’ diyerek kalakaldı” ifadesini kullandı.

DAHA ÖNCE ÜÇ KOLTUK KONULDU

Haberlerde, “Ankara'daki görüşmeden akıllarda kalan görüntü” diye, Ursula von der Leyen'in ayakta kaldığı, Erdoğan ve Michel'in altın varaklı koltuklarda oturduğu görüntüler gösteriyor.

AB liderleri ile önce yapılan görüşmelerin fotoğrafları yer aldı. Alman Devlet Televizyonu ZDF'nin temsilcisi Stefan Leifert, Ursula von der Leyen'den önceki bir Erdoğan buluşmasının fotoğraflarını paylaştı ve burada Türkiye'ye bir koltuk, AB Komisyon ve Konsey başkanlarına da birer ayrı koltuk verildiğini belirtti.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER