Gaziler arasında 'çifte standart'

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, özlük hakları açısından gazi ve şehit aileleri arasında farklılıklar olduğunu belirterek, Kore ve Kıbrıs gazilerinin bin 132 TL, 15 Temmuz gazilerinin 3 bin TL maaş aldığını söyledi. 15 Temmuz ve Güneydoğu gazilerinin sıfır faiz ile kredi aldığını ancak Kore ve Kıbrıs gazilerinin normal vatandaşın aldığı krediyle faiz ödediğini aktaran Tanal, “Bu bir çifte standarttır, çifte standardın bir an önce kaldırılması lazım” dedi.

Gaziler arasında 'çifte standart'

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, gazi ve şehit ailelerinin sorunlarını gündeme getirdi.

“Şehitler ölmez diyoruz. Şehitler de ölür. Ne zaman? Unutuldukları zaman. Unutmayacağı, unutturmayacağız. Nur içinde yatın” yazılı pankart önünde açıklama yapan Mahmut Tanal, özlük hakları açısından gaziler arasında farklılıklar olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Gerek Kore gerek Kıbrıs gazileri arasında şu anda aldıkları maaş bin 132 TL iken, 15 Temmuz gazileri 3 bin TL maaş almakta. 15 Temmuz gazileri ve Güneydoğu gazilerinin aldığı otomobil ve konut gazilerinin kredi sıfır faizken, Kore ve Kıbrıs gazileri normal vatandaşın aldığı krediyle faiz ödemektedirler. Askerde subay ve astsubay olan kardeşlerimiz şehit olurken gazi olurken erlerle birlikte omuz omuza orada can verirken o koşullarda eşit ancak asker olan gazi kardeşlerimiz orduevlerine girememekte. Bu bir çifte standarttır, çifte standardın bir an önce kaldırılması lazım. Bu hem Anayasa’mızın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı hem bizim üyesi olduğumuz AİHM Sözleşmesi’nin 14. maddesindeki ‘kayırmacılık’ yasağına aykırı olması nedeniyle bir an önce yetkililerin bu kayırmacılığı bu utanç vesikası olan uygulamayı kaldırmasını talep ediyorum.”

YORUM EKLE