Kılıçdaroğlu'ndan Enes Kara açıklaması: Ben oy kaygısıyla gerçekleri söylemekten çekinmem

Cemaat yurdunda yaşadığı baskıları anlattıktan sonra intihar eden Enes Kara'nın ölümüne ilişkin açıklamasına gelen tepkilere yanıt veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ben oy kaygısıyla gerçekleri söylemekten çekinmem. Bugüne kadar da hiç çekinmedim" dedi. Kılıçdaroğlu, sorunun farkında olduklarını belirtti ve iktidara geldiklerinde bu sorunları çözeceklerini kaydederek "Bu yurtlarda ne oluyor ne bitiyor, çocuklar nasıl yaşıyor, çocuklara ne yapılıyor hepsini inceleme altına alacağız" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'ndan Enes Kara açıklaması: Ben oy kaygısıyla gerçekleri söylemekten çekinmem

Cemaat yurdunda yaşadığı baskıları anlattıktan sonra intihar eden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Enes Kara’nın ardından çok sayıda ses yükseldi. Kılıçdaroğlu da yaptığı paylaşımla "Gençlerimizle ilgili canımızı yakan olgular söz konusu olunca, paylaşacağımız içeriklerde hepimiz sorumlu davranmak zorundayız. Bana kızanları anlıyorum ama etik sebeplerden dolayı paylaşım yapmayacağım. Zamanı gelince gereken yapılacaktır. Tepkileri anlıyor ve saygı duyuyorum. Bu tarz haberleri paylaşmakla ilgili bilimsel makaleler söz konusudur. Oluşan öfkeyi politik puana döndürme adına, bilimin uyarılarına kulak asmamayı doğru bulmuyorum" dedi.

halktv.com.tr yazarı Fikret Bila Kılıçdaroğlu'na kendisine yönelik eleştirileri sordu.

Enes Kara'nın videosunu izleyip izlemediği sorulan Kılıçdaroğlu, “İzlemez olur muyum” dedi, “Elbette izledim ve içim parçalandı. Çok üzüldüm. Enes gibi gençleri bizim iktidarımız kurtaracak" yanıtını verdi.

'OY KAYGISIYLA GERÇEKLERİ SÖYLEMEKTEN ÇEKİNMEM'

Kendisine yönelik eleştirileri de yanıtlayan Kılıdçaroğlu, “Olay cemaat evinde geçtiği için oy kaygısıyla yeterli tepki vermediğiniz eleştirisi var. Ne diyorsunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Eleştirilere elbette saygım var ama ilgisi yok. Bir iki nedenle hassasiyet gösterdim. Birincisi bilim insanlarının, psikiyatristlerin, psikologların bu tür olayların yazılması, dillendirilmesi konusunda uyarıları var. Bilimsel makaleleri var. Ben bilim insanlarının uyarıları konusunda hassasiyet gösterdim. İkinci olarak da çok acı, çok üzücü, yürek parçalayan bir olayı hemen sıcağı sıcağına siyasete konu etmeyi etik bulmadım. Hepsi bu. Yoksa ben oy kaygısıyla gerçekleri söylemekten çekinmem. Bugüne kadar da hiç çekinmedim. Doğru bildiğimi söyledim, söylemeye de devam edeceğim.”

'ELBETTE SORUNUN FARKINDAYIZ'

“Tarikat ve cemaatlerde öldürme, baskı kurma, cinsel istismar gibi olaylar yaşandığına ilişkin bir çok örnek kamuoyuna yansıdı. Özellikle yoksul ailelerin çocukları bu yurtlara gitmek zorunda kalıyor. Bu yurtlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bu soruya şu ifadelerle yanıt verdi:

“Elbette sorunun fakındayız. Öneminin bilincindeyiz. Bu gençlerimizi iktidara gelir gelmez kurtaracağız. Bir yıl içinde yurt sorununu çözeceğiz. Gençlerimiz devlet yurtlarında, gayet rahat koşullarda, sıcak suyu olan, bir kişilik, iki kişilik odalarda güven içinde, özgürlük içinde kalacaklar. Şimdiden belediyelerimiz yurt yapmaya, üniversiteli gençlerimizin barınmaya uygun şekilde düzenlenmiş binalarımızda kalmalarına olanak sağlamaya başladılar. İktidarımızda bu sorunu kökünden çözeceğiz, özellikle yoksul ailelerimizin çocuklarına Aile Destek Sigortası’ndan burs vereceğiz, yurt sağlayacağız, başka yerlere gitmelerine gerek kalmayacak. Ayrıca bu yurtlarda ne oluyor ne bitiyor, çocuklar nasıl yaşıyor, çocuklara ne yapılıyor hepsini inceleme altına alacağız. Devlette denetimsiz alan olmaz. Bu denetimi gerçekleştireceğiz ve gereğini yapacağız. Annelerin babaların içi rahat olacak.”

'BİZ GENÇLERİMİZE ÖZGÜRLÜK VAAT EDİYORUZ'

Kılıçdaroğlu, “Tarikat ve cemaatlerin gençler üzerinde kurdukları baskıyla, dayattıkları inanç ve yaşam tarzıyla ilgili olarak ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise şu karşılığı verdi:

“Biz düşünce ve inanç özgürlüğüne saygılıyız. Gençler istedikleri gibi düşünme, istedikleri gibi inanma özgürlüğüne sahip olmalıdır. Ancak Enes’in anlattığı gibi gençlerimize düşünce ve veya inancın zorla dayatılmasına da sonuna kadar karşıyız. Gençlerimiz özgür ortamlarda, güven içinde arkadaşlarıyla konuşabilmeli, tartışabilmeli istediği düşünceyi, inancı dile getirebilmeli, yaşayabilmeli. Hiçbir baskıyla, müdahale ile karşılaşmamalı. Biz gençlerimize özgürlük vaat ediyoruz ve bunu sağlayacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Gençler bu ülkenin geleceğidir. Onları özgürce yetiştirmek, istedikleri düşünceye, inanca, yaşam tarzına sahip olmalarını sağlamak, bilimsel eğimle donatmak bizim görevimizdir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Menderes YILDIRIM
Menderes YILDIRIM - 7 gün Önce

Kemal Bey;
'OY KAYGISIYLA GERÇEKLERİ SÖYLEMEKTEN ÇEKİNMEM' ve sorunun farkında olduklarını belirtti ve iktidara geldiklerinde bu sorunları çözeceklerini kaydederek demişsiniz.
Kemal Bey ve Muhalefet Liderleri Önce;
NEDEN?
NASIL?
NE ZAMAN?
Gibi cevaplar ile halkımızın anlayacağı BASİT şekilde anlatmanız da yarar var.
Ben ÇÖZECEĞİM demekle olsaydı, Ölüler Mezardan çıkıp gelirdi.
Kemal Bey ve Muhalefet Liderleri;
Toplum UMUT ve ÇARE Arıyor. OY verecek PARTİ Arıyor.
Kaç seçim oldu HESAPLAYAMADIM, ama her seçimi kaybedince bu seçimi de kaybedecekmiş siniz gibi geliyor.
Nereden mi biliyorum, (2019 Yerel Seçimleri o da İTTİFAK ile) Kazandığınız seçim yok ki. . .
Kemal Bey ve CHP Yorumumu olumsuz almayın.
Düne kadar SEÇİMLERDE nasıl bir yol izlediyseniz (Siz Biliyorsunuz) BUNDAN SONRA TERSİNİ YAPAR MISINIZ?
Yaptıklarınızın işe yaramadığı ortada, Bu defa da seçimlerde yaptıklarınızın TERSİNİ (180 DERECE) yaparmısınız?
Saygılarımla