Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Millet İttifakı isterse cumhurbaşkanı adayı olurum” sözleri İYİ Parti içinde de yankı buluyor. CHP PM üyesi Tekin Bingöl, partisinin cumhurbaşkanı adayına ilişkin, “Genel Başkanımızın aday olması kadar doğal bir şey olamaz. Ama biz sorumluluğumuzun gereğini yerine getireceğiz. İttifakın adayı bizim de adayımız olacaktır” dedi. İYİ Partililer, “Kılıçdaroğlu’nun aday olması durumunda Millet İttifakı’nın 2023’teki seçimleri kazanma olasılığını” tartışıyor.

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?

İYİ Parti, “istemesi durumunda Kılıçdaroğlu’nun adaylığına yeşil ışık yakılırken, bu noktada İYİ Parti’nin tek itirazının HDP’ye yönelik olacağı” vurgulanıyor. İYİ Parti, 2023’e giderken hiçbir koşulda “HDP ile yan yana gelmek istemiyor.”

Parti yönetimi, geçen seçimde aday olan ancak aldığı yüzde 7.42’lik oy oranıyla tartışma yaratan Akşener’in 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı adaylığına “temkinli yaklaştığına” dikkat çekiyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, Akşener’in bu kez “Millet İttifakı olarak bir uzlaşı ile aday çıkarılmasına sıcak baktığı” ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun “ittifakın adayı olmak istemesi halinde ise partinin tercihi Kılıçdaroğlu’na bırakacağı” ifade ediliyor.

İYİ Partili kurmaylar, bu seçimlerde tercihinin ne olacağını “Halk için en doğrusu neyse biz, o noktada birleşiriz” sözleriyle açıklıyor. 

Ancak İYİ Parti kanadı, CHP ile 2023 seçimlerinde belirlenecek ortak cumhurbaşkanı adaylığında “iki parti arasındaki uzlaşıyı kıracak tek unsurun HDP olduğuna” dikkat çekiyor.

Kılıçdaroğlu, geçen günlerde, bir internet sitesinin yayınında HDP ile ilgili, “HDP’nin ittifakta yer almadığını ancak demokrasi içinde HDP’nin de vazgeçilmez bir unsur olduğunu” söylemişti.

İYİ Parti’de son günlerde Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri de tartışılıyor. Akşener’in cumhurbaşkanı adayı olduğu dönemde eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için kullandığı “Eşit şartlarda yarışmak isterim” sözlerinin “partiye oy kaybettirdiğine” işaret edilirken, İYİ Parti’nin asla HDP ile yan yana gelmeyeceği de vurgulanıyor.

Bu nedenle iki parti arasında, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde aday belirleme noktasında “uzlaşıyı kıracak tek unsurun HDP olacağı” belirtiliyor.

***

CHP'Lİ İSİMDEN AÇIKLAMA

CHP PM üyesi Tekin Bingöl, partisinin cumhurbaşkanı adayına ilişkin, “Genel Başkanımızın aday olması kadar doğal bir şey olamaz. Ama biz sorumluluğumuzun gereğini yerine getireceğiz. İttifakın adayı bizim de adayımız olacaktır” dedi.

Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'in haberine göre, CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyesi Tekin Bingöl, CHP’nin cumhurbaşkanı adayına ilişkin, “Genel Başkanımızın cumhurbaşkanı adayı olması kadar doğal bir şey olamaz. Ama bizim bir sorumluluğumuz var... Genel Başkanımızın adaylığı ile ilgili genel bir kanı giderek büyümektedir” dedi.

TBMM’de Milliyet’in sorularını yanıtlayan Bingöl’ün açıklamalarından satır başları şöyle:

MİLLET İTTİFAKI GENİŞLER Mİ?

Şu anda ittifakın içinde olan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti’nin de var olduğu bir ittifak ama dışarıda olan partiler DEVA ile Gelecek Partisi var. Seçim sathı mahalline girilmediği için asıl ittifak koşulları, ittifak partileri sıcak seçim döneminde ancak konuşulur, bir araya gelinir, protokoller hazırlanır. İyimser bir şekilde söylersek birçok konuda bir düşünce ortaklığı söz konusu. Ama bunu seçim sürecinde, ancak net bir şekilde görebiliriz.

HDP İTTİFAKIN İÇİNDE Mİ?

Artık Türkiye’de her şey çok aleni bir şekilde yürüyor. Hiçbir şey gizli kalmıyor. Dolayısıyla bir gizli ortaklık söz konusu değil.

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK

Üçüncü ittifaktan kasıt HDP’nin bahsettiği demokrasi ittifakıysa olabilir. Özellikle sol yelpazede siyaset yapan çok değerli arkadaşlar var. Yeni ittifaklar olabilir ama seçim yaklaştığında, ancak görebiliriz.

CHP’NİN ADAYI KILIÇDAROĞLU MU?

Genel Başkanımızın, cumhurbaşkanı adayı olması kadar doğal bir şey olamaz. Millet İttifakı konusunda gerçekten hiç kimsenin beklemediği bir öngörüyle, özveriyle bu ittifakın oluşmasının baş mimarıdır Genel Başkanımız. Sayın Genel Başkanımız cumhurbaşkanlığı adaylığını gerçekten hak eden en önemli siyasetçidir ama bizim bir sorumluluğumuz var. Bir ittifak söz konusu. Bu ittifak Türkiye’nin önünü açacaktır. İttifakın adayı çok ama çok önem arz ediyor. Eğer ittifaka mensup partiler bir aday etrafında bütünleşirlerse o zaman mesele yok. Bizim adayımız da ittifakın kabullendiği aday olacaktır. Genel Başkanımızın cumhurbaşkanı adaylığı bizi son derece mutlu eder. Toplumun son yıllardaki bakış açısı da budur, genel başkanımızın adaylığı ile ilgili genel bir kanı giderek büyümektedir. Ama biz sorumluluğumuzun gereğini yerine getireceğiz. İttifakın adayı bizim de adayımız olacaktır.

ANKETLERDE CHP

Bizim oyumuz yükseliyor. Fakat bunu bazı anket firmaları farklı bir yöne çeviriyor. Bugün için AK Parti’nin oyu yüzde 30’un altında. Kendi tabanlarının moralini tutmak için yüzde 40’ları zikrediyorlar.
 

YORUM EKLE