Tuğrul Türkeş'ten HDP çıkışı

AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, HDP’nin kapatılması tartışmalarıyla ilgili, “Özünde bir siyasi hareketi kapatmak çözüm değildir” dedi. ‘Azgın milliyetçilik’ ifadesi MHP ile gerilime neden olan AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, HDP’nin kapatılması davasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Tuğrul Türkeş'ten HDP çıkışı

Euronews’ten Dilek Gül’e konuşan AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, “HDP’yi kapatma davası açıldı, kararı Anayasa Mahkemesi verecek. Sizce doğru bir karar mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: ”Siyasi parti kapatmak özünde doğru bir davranış değildir. Dünyanın her yerinde parti kapatma kanunlarda vardır. Mesela, Almanya’da parti kapatılır. Kanunda yeri var. Eğer bir siyasi parti iktidar olma hedefini kaybederse Alman devleti onu kapatıyor. Bunun gibi dünyada bir çok örnek göstermek mümkün. Benim geçmişimde Milliyetçi Hareket Partisi 12 Eylül sonrasında kapatıldı. Faaliyetlerine ara verildi. Bu bizi bir şeyden engelledi mi derseniz, hayır engellemedi. 12 Eylül oldu, rahmetli Türkeş tutuklandı, idamla yargılanmaya başlandı ve MHP kapatıldı. Biz dışardakiler yeni parti de kurduk, yeni yayınlar da çıkarttık. Ve bütün faaliyetlerimizi yaptık. Özünde bir siyasi hareketi kapatmak çözüm değildir. Ancak HDP özeline geldiğimizde ısrarla terörle arasına mesafe koymayan bir yapı var orada. Yani bir terör örgütünün PKK’nın siyasi uzantısı durumundalar. Ve bunu nezaketen dahi olsa reddetmeyi düşünmüyorlar. Esasa ait olarak bir terör saldırısı oluyor, bütün siyasi partiler tepkilerini koyuyor bunlar kerhen hadi bir şey söyleyelim ama lafın neresini kurtarırız. Bu yaklaşımın bir şekilde bir cezaya muhatap olması lazım. Ama kapatmak tek başına çözüm değil. Bunu kapattık oh rahatladık diye kimsenin düşünmemesi gerekir.”

“…GÜNDELİK ÇÖZÜM ÖNERİLERİ”

Türkeş, “HDP’nin kapatılması yerine hazine yardımının kesilmesi, siyaset yasağı getirilmesi gibi öneriler gündemde. Tercih edilebilir mi?” sorusunu ise şöyle cevapladı: “Bunların bir kısmının gündelik çözüm önerileri olduğunu düşünüyorum. PKK terör örgütünün insan kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti, sigara satış ağı gibi büyük milyon dolarla tarif edilen bir bütçesinin içinde HDP’ye verilen fındık fıstıktır.”

GERGERLİOĞLU AÇIKLAMASI: MİLLETVEKİLLERİ DOKUNULMAZLIĞI İYİ ANLAMIYOR

Türkeş, “Fezlekeler gündemde. Vekil dokunulmazlığının kaldırılmasını doğru buluyor musunuz? Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine, şunları söyledi: “Milletvekilliği dokunulmazlığı yeterince iyi ve doğru anlaşılmıyor. Yani bizim dokunulmazlığımız kürsüde istediğimizi rahatça savunalım dokunulmazlığıdır. Bu bize yüz kızartıcı suç işleme hakkını vermez, hırsızlık, ahlaksızlık hakkını vermez. Öyle olduğu için fezlekelerin ne ile alakalı olarak geldiğine bakmamız lazım. Gergerlioğlu’nun durumuna bakmadım. Bir tweet ile alakalı olduğu söyleniyor. Bizim ülkede siyaset yaparken de çoğu zaman işin odağını kaçırırız. Hukuktur her şey. Kanunen bir suç varsa onun neticesine herkes katlanacak. Kanun yanlışsa Meclis’e getir, değiştir. Ama var olan kanunu yok sayamazsınız.”

”Ben yıllardır Avrupa Konseyi’nde görev yapıyorum. Bize yabancı parlamenterler hapiste gazeteciler var diye sorular soruyor. Listeleri istedik. Evet gazeteci kimliği var ama adam yaralaması, öldürmesi ya da başka suçları var. Şimdi gazeteci kimliğini bir yerden edindi diye bu suçlardan tenzih mi edeceğiz? Gazetecilik faaliyetlerinden dolayı cezaevlerinde olanlar ayrı, onlardan bahsetmiyorum size. Ama şimdi 300-480 gibi cezaevinde olan gazeteci sayısı yok. Bunların çoğu adi suçlu. Ama kendi ilinde bir yerin muhabirliğini alıp kart ediniyor ve gazeteci oluyor. Gazeteci diye bakkal soymasına, adam öldürmesine, bir terör örgütüne yardım yataklık sağlamasına göz mü yumayacağız?”

YORUM EKLE