Formula 1'de kıyasıya mücadele... QatarGP'de kazanan Hamilton

Formula 1 Katar GP'inde kazanan Mercedes pilotu Lewis Hamilton oldu.

Formula 1'de kıyasıya mücadele... QatarGP'de kazanan Hamilton

Yarış, güneşin batmasından sonra gerçekleştirildiği için, hava sıcaklığı 26 dereceyi bulsa da pist 31 dereceydi.

Yarışa Mercedes pilotu Lewis Hamilton ilk sıradan başlarken, Max Verstappen ve Valtteri Bottas sarı bayrak kurallarını ihlal ettikleri için yarışa olması gerekenden daha geriden başladılar. Cezaların ardından yarışın startında Hamilton'ın yanında Pierre Gasly vardı.

Yarışa Lewis Hamilton, Carlos Sainz, Bottas, Verstappen, Sergio Perez, Lance Stroll, Charles Leclerc, Daniel Ricciardo ve Nikita Mazepin orta lastikle başladı. Diğer isimlerde ise yumuşak lastik vardı.

Hamilton, startla birlikte yerini korumayı başarırken, Alonso ilk turda Gasly'i geride bıraktı ve ikinciliği eline geçirdi. Max Verstappen ise yedinci sıradan çok iyi bir start alıp, dördüncülüğe çıktı.

Hollandalı pilot, önce Gasly'i sonra da Alonso'yu pist üstünde geçti ve daha henüz ilk turlarda ikinci sıraya kadar yükselmiş oldu.

Fakat Hamilton, tempo olarak açıkça daha hızlıydı ve peş peşe hızlı turlar atıp, farkı 10 saniyeye yakın açtı.

Verstappen, ön lastiklerde sorun yaşamaya başlarken, temposu her geçen tur düşmeye başladı. Hal böyle olunca pite girmek istedi.

Yarışın 18. turunda ön lastiklerin artık yol tutmadığını söyleyen Verstappen pite girdi ve yeni set sert hamur taktı. ertesi tur Mercedes de risk almamayı ve çok iyi bir tempoya sahip olmasına rağmen Hamilton'ı pite almayı seçti.

Pit stoplardan sonra Verstappen, trafiğin de yardımıyla aradaki farkı 6.5 saniyenin biraz altına indirse de, aradaki farkı daha fazla kapatmakta zorlandı.

banner112
Yarışta orta lastikle başlayan Valtteri Bottas, oldukça uzun bir ilk bölüm geçirmeye ve bu sayede de yarışı tek pit stopla bitirmeye çalıştı. Ancak yarışın 34. turuna gelindiğinde, sol ön lastiği patladı. Aracını bir yere çarpmadan pistte tutmayı başaran Bottas, pite döndürmeyi başarsa da, 14. sıraya kadar gerilemiş oldu.

Böylelikle pit stopların ardından sıralama Hamilton, Verstappen, Perez, Alonso, Lando Norris, Esteban Ocon, Lance Stroll, Carlos Sainz ve Charles Leclerc şeklinde oldu. Aslında Pierre Gasly de yarışı ilk onda götürüyordu fakat çift pit stop stratejisi seçince, 37 tur itibariyle 11. sıraya geriledi.

Verstappen, Hamilton'la farkın 9 saniyeyi bulduğu 42. turda, lastiklerinin durumunun giderek kötüleşmeye başladığını söyledi ve pite girdi. Sorunsuz pit stopun ardından da orta lastiklere geçiş yaptı.

Mercedes ertesi tur Hamilton'ı pite aldı ve İngiliz pilot yarışa, Verstappen'in yaklaşık 9 saniye önünde döndü.

Aynı turda Red Bull, yarışı üçüncü sırada götüren ve lastik aşınması yaşamaya başlayan Perez'i pite aldı.

Bitime yedi tur kala bu kez Williams pilotu George Russell'ın sol ön lastiği patladı ve İngiliz pilot da yavaş da olsa pite dönmeyi başardı. Aynı saniyelerde Mercedes, ilk 10'a girme şansı kalmayan Valtteri Bottas'ı yarıştan çekti.

Saniyeler sonra bu kez Williams'ın diğer pilotu Nicholas Latifi lastik patlattı. Onun da aynı şekilde sol ön lastiği patladı. Kanadalı pilot aracını kenara çekmek zorunda kaldı ve yarışa veda etti.

Bu olayın ardından, Latifi'nin aracının pistten kaldırılabilmesi için sanal güvenlik aracı devreye girdi.

Max Verstappen bundan faydalanarak pit stop yaptı ve en hızlı turu atmaya çalıştı. 

Hamilton yarışın son anlarında hata yapmadı ve damalı bayrağı ilk sırada görerek galibiyete ulaşan isim oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER