Katarlı BeIN Sports'un yayın hakları bedeli belli oldu 

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Katarlı BeIN Sports ile olan sözleşmenin yıllık 2 milyar 200 milyon lira karşılığında iki yıl uzatıldığını açıkladı.

Katarlı BeIN Sports'un yayın hakları bedeli belli oldu 

Süper Lig'de uzun süredir tartışılan yayın hakları konusu çözüme kavuştu.

Daha önce yapılan ihaleyi iptal eden TFF yönetimi, bir süredir ligin yayın haklarını elinde tutan Katar merkezli BeIN Sports'un haklarını iki yıl uzattığını açıkladı.

Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Mehmet Büyükekşi, "İlk anlaşma 2 Milyar 50 Milyon TL olarak bize geldi. Bu anlaşmayı geldikten sonra 2 Milyar 200 Milyon TL'ye çıkardık. Dizileri 140 ülkeye, futbolumuzu 105 ülkeye satıyoruz. Bunu arttırmamız lazım" dedi.

Büyükekşi, Kulüpler Birliği'nin de sürecin içerisinde bulunduğunu ve konuyla ilgili TFF'ye tam yetki verdiğini söyledi.

YAYIN İHALESİ NEDEN İPTAL EDİLDİ?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), mevcut yayıncı Digiturk beIN Media Group ile 2 yıllık uzatma sözleşmesi yapılmasına oy birliği ile karar verildiğini açıkladı.

TFF'den yapılan açıklamada, yönetim kurulunun 2022-2023 futbol sezonu ve devam eden sezonlara ilişkin olarak, TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Yayın Haklarının Devrine ilişkin düzenlenen yayın ihalesi ile ilgili değerlendirmede bulunduğu kaydedildi.

Yönetim kurulunun, daha önce oluşturulan 9 kişilik Yayın İhale Komisyonundan 7 üyenin ayrılmış olması nedeniyle komisyonun işlevini yapamaması, İstekli'lerin ihale şartnamesindeki şart ve koşullara uygun teklif vermemesi, bazı paketlere şartnameye uygun verilen tekliflerin toplamının hedeflenen fiyatın çok uzağında kalması ve yayın sektöründeki koşullar nedeniyle, 2022-2023 futbol sezonu ve devam eden sezonlara ilişkin yayın ihalesini iptal etmeye oy birliği ile karar verdiği aktarıldı.

Açıklamada, transfer sezonunun açılması ve kulüplerin transfer döneminde sağlıklı bir planlama yapabilmesi, liglerin başlamasına çok az bir süre kalması nedeniyle yeniden bir ihale düzenlenmesinin de mümkün olmadığı göz önünde bulundurularak, mevcut yayıncı Digiturk beIN Media Group ile 2 yıllık uzatma sözleşmesi yapılmasına oy birliği ile karar verildiği belirtildi.

(Gerçek Gündem) 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER