Sporcu Çocuklar Nasıl Beslenmeli

Sporcu beslenmesi sadece yetişkinlere yönelik olmamasıyla birlikte, çocuklar için de oldukça önemlidir. Sporcu çocuklarında beslenme planlamasında yüksek karbonhidrat, düşük yağ ve bol miktarda sıvı tüketimi yer almaktadır. Spor yapmanın öneminin olması ile birlikte beslenmenin de büyük miktarda faydası bulunmaktadır. Peki, sporcu çocuklar nasıl beslenmeli? Spordan önce nasıl beslenmek gerekir?

Sporcu Çocuklar Nasıl Beslenmeli

Sporcu beslenmesi sadece yetişkinlere yönelik olmamasıyla birlikte, çocuklar için de oldukça önemlidir. Sporcu çocuklarında beslenme planlamasında yüksek karbonhidrat, düşük yağ ve bol miktarda sıvı tüketimi yer almaktadır. Spor yapmanın öneminin olması ile birlikte beslenmenin de büyük miktarda faydası bulunmaktadır. Peki, sporcu çocuklar nasıl beslenmeli spordan önce nasıl beslenmek gerekir?

Çocuklarda Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı

Aktif olarak spor yapan çocukların genellikle sağlıkları, büyümeli, gelişimleri ve spordaki performansları açısından yeterli miktarda ve sağlıklı olarak beslenmeleri oldukça önem taşımaktadır. İyi beslenme düzenine sahip olan genç sporcular, daha uzun süreli olarak iyi bir performans sergileyebilmektedir. Ayrıca zihinsel açıdan da daha uyanık olabilmektedir. Aynı zamanda antrenmanlardan veya yarışlardan sonra daha hızlı olarak iyileşmektedir. Aktif çocuklarda yeterli oranda enerjinin sağlanmaması durumunda yorgunluk ve uyuşukluk durumunun hissedilmesi söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda spordan sonra almış oldukları keyfi de kaybedebilmektedirler. Az miktarda yemek tüketimi sağlayan sporcular, zayıf beslenme riski altında olmasıyla birlikte tam gelişim ve olgunlaşma sağlanamaması gibi problemlerle karşı karşıya kalınması da söz konusu olabilmektedir.

Spor Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır

Spor yapan çocuklar, antrenman esnasında oldukça heyecanlı olmasıyla birlikte genellikle yemek yeme ve içme konularında düşünmeye zamanları olmayabilmektedir. Bu durumda ebeveynler ve antrenörler, çocukları spordan önce yemek yeme, içmeye teşvik etmeleri oldukça önem taşımaktadır. Spordan 1 saat önce daha bir zaman kalması durumunda öncelik olarak çocukların karbonhidrat açısından zengin besinlerin tüketimini sağlamaları gerekmektedir. Bununla birlikte su tüketiminin de sağlanması oldukça önem taşımaktadır. Özellikle de sıcak ve nemli havalarda dehidrasyona (su kaybı) dikkat edilmesi gerekmektedir.

Spordan Sonra Nasıl Beslenmeli

Antrenman sonrasında yorulan ve acıkan bir çocuk ile gün sonunda baş etmek oldukça zor bir durum olabilmektedir. Bu nedenle de çocuğunuza günün sonunda hızlı bir şekilde yapabileceğiniz bir öğün hazırlamaya çalışmanız gerekir. Organize bir şekilde hareket ederrek herkese yardımcı olmakta ve aktif bir gün için çocuğunuza gerekli olan enerjinin sağlanması oldukça önem taşır. Öncelikle bol miktarda sıvı tüketimi ve yüksek karbonhidrat içeriğine sahip öğünlerin seçilmesi oldukça önem taşımaktadır. Özellikle de karbonhidrat açısından zengin, yağ miktarının az olduğu besinlerin, sporcu çocuğunuzun beslenme planlamasında yer verilmesine özen gösterilmesi gerekir.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER