Bebekler Neden Memeyi Reddeder?

Bebeğinizi kucağınıza aldınız, mis kokusunu içinize çektiniz ve emzirmek için heyecan içindesiniz. Ancak ne zaman bebeğinizi emzirmeye yeltenseniz o ağlayarak kafasını çeviriyor ve emmek istemiyor.

Bebekler Neden Memeyi Reddeder?

Ne yazık ki bu durum sıkça karşılaşılan bir şeydir ve pek çok anne için de üzüntü vericidir. Böyle bir durumla karşılaşan anne, strese girer ve bebeğini yeterince doyuramadığı için de ne yapacağını bilemez. Aslında bebeğinizin meme reddetmesine neden olan birçok sorun olabilir. Ve sorun tespit edilip çözüldükten sonra da bebeğiniz yeniden meme emmeye başlayabilir. Meme reddi her emzirmede ya da bazı emzirmelerde oluşabilir. Bazı bebeklerde ise aniden memeye karşı isteksizlik durumları ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlarda anneye düşen görev sabırlı olmaktır. Her ayda ortaya çıkabilecek olan meme reddi genelde geçicidir ve panik yapmaya gerek yoktur. Bebeklerin genelde memeyi reddetmesinin bir sebebi vardır. Ancak nadiren de olsa bebeğin neden meme emmek istemediği saptanamayabilir. Peki bir bebek neden annesinin memesini emmeyi reddeder? Böyle bir durumda hemen formül bebek maması vermeli miyiz?

Bebekler Neden Memeyi Reddeder?

Bebeklerin anne memesini emmek istememesinin sebeplerinden en önemlisi erkenden başlanan emzik ya da biberon kullanımı olabilir. Çünkü bunları rahatça kavrayan ve alışan bebekler anne memesi için efor sarfetmek istemez ve onlar için değişik gelebilir. Bazen bebekler anne memesini tutmakta zorlanabilir. Bu da meme reddi konusunda önemli bir detaydır. Bebekte soğuk algınlığı ya da kulak, boğaz ağrıları mevcutsa emmeyi reddetmesi normaldir. Burun tıkanıklığı ya da pamukçuk problemi olan bebekler de de bu durum ortaya çıkabilir. Bebeğin yorgun hissetmesi ya da aşı olması, ek gıdalara başlaması, diş çıkarması da meme reddi konusunda etkili nedenlerdendir. Emzirme süresi ve sıklığının değişmesi de bebekler için memeyi reddetme sebebi olabilir. Bazı durumlarda da anneden kaynaklı bir sorundan dolayı bebekler meme emmek istemez.

Anneden Kaynaklı Meme Reddi

Annenin çok stresli olması ve ev içinde sürekli huzursuzluğun hakim olması bebeklerin memeyi reddetmesine sebep olabilir. Annenin ilaç kullanması, yoğun baharatlı ya da değişik yiyeceklerden yemesi de bebeği memeden uzaklaştırabilir. Ayrıca eğer annenin üzerinde bebeği rahatsız edecek tarzda kokular varsa bu da emmeyi engelleyen nedenlerdendir. Sigara, parfüm, deniz suyu ya da kıyafetlerinde yoğun yumuşatıcı kokusu olması bebeğin memeden uzaklaşmasına neden olabilir. Annenin adet dönemine yakın ya da adet döneminde olması, vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler ya da hamilelik de anneden kaynaklanan nedenler arasında sayılabilir. Annenin erken dönemde işe geri dönmesi ya da doğum kontrol ilacı kullanılması gibi sebeplerden dolayı da bebek emmeyi reddedebilir.

Bebeğiniz Emmiyorsa Ne Yapmalısınız?

Bu tarz bir durum meydana geldiyse öncelikle sakin kalmalı ve sabırlı olmalısınız. Stres yapmanız halinde bebeğiniz direkt olarak bunu hisseder ve durum daha da zorlaşabilir.

Bebeğiniz emmediği zaman onu asla zorlamamalısınız. Bebeğiniz ile olan bağınızın etkilenmemesi için bu oldukça önemlidir.

Bebeğinizin emmesine engel olabilecek pamukçuk, soğuk algınlığı veya farklı bir rahatsızlığı varsa mutlaka doktora götürerek tedavi ettirmelisiniz.

Bazen annenin vücudu fazla süt üretiyor olabilir. Bu durumda da bebek memeyi emdiği sırada ağzına fazla miktarda süt dolduğu için emmek istemeyebilir. Böyle bir durum mevcutsa anne, emzirme öncesi fazla sütü sağarak memedeki süt doluluğunu azaltabilir.

Emzirme sırasında alınan pozisyon ve bebeğin doğru şekilde tutulması da önemli bir noktadır. Makaslama şeklinde tutulan bebek memeyi kavrama ve emme konusunda rahat hisseder.

Bebeğiniz emzik veya biberon kullanımından dolayı memeyi reddediyorsa bunları kesmeniz memeye geri dönmesi açısından faydalı olabilir.

Bazı annelerin sütü az ve bebeğin beslenmesi için yetersiz olabilir. Bu durumda doktora başvurmanız yerinde olacaktır.

Bebeğinizi devamlı kucağınızda ve memeye yakın pozisyonda tutmanız işe yarayabilir. Ten tene yapılan temas bebeklerin memeye yönelmesi için faydalı bir yöntem olabilir.

Bebeğiniz banyo yaptıktan sonra daha da rahatlamış olduğu için emme konusunda daha istekli olabilir.

Biberon ve emziğe alışma durumu söz konusu ise emzirmeden önce ksıa süreliğine bebeğinize emzik verip sonra yavaş yavaş memenize doğru yönelmesini sağlayabilirsiniz. Ya da memenizi kolay tutabilmesi ve biberon gibi algılayabilmesi için silikon meme uçlarından tercih edebilirsiniz.

Bebeğinizin memeyi tutması için onu sakinleştirecek aktiviteler yapabilirsiniz. Doğada yürüyüş yapmak, bebeğinizi kucağınızda sallayarak müzik dinlemek, ona masaj yapmak ve sakin ortamlarda bulunmak memeyi kabul etmesi için faydalı olabilir.

Emzirme konusunda değişik pozisyonlar denemeniz de yararlı olabilir.

Bebekler uykudan yeni kalktıklarında ya da uykuları geldiğinde emmeye daha meyilli olabilirler. Bu nedenle emzirme için bu zamanlara ağrılık verebilirsiniz.

  • Bebeğiniz aç olduğu için hırçın bir şekilde ağlayıp huysuzlanabilir. Memenizi de kabul etmediği için biraz süt sağarak besleyip, sakinleşmesini bekleyin ve sonra tekrar memenizi teklif edin.

Bebeklerin meme reddetmesi genellikle geçici olur ve zamanla da emmeye geri dönerler. Ancak bazı durumlarda bebekler hiçbir şekilde memeyi istemeyebilir. Emzirmenin imkansız olduğu, annenin sütünün olmadığı ve bebeğin beslenemediği durumlarda mutlaka hekime başvurulmalıdır. Elbette anne sütünün yerini hiçbir şey tutatamaz, ancak günümüzde anne sütü kalitesine yakın olan formül bebek mamaları üretilmektedir. Bebeğinizin memeyi asla kabul etmediği durumlarda doktor tavsiyesi altında mama takviyesine başlayabilirsiniz.

YORUM EKLE