Diş teli tedavisi sırasında dişlerimi nasıl fırçalayacağım?

Diş teli tedavisi sırasında diş çürümeleri ve lekelerin ortaya çıkması şikayeti, sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Ortodontik diş teli tedavisi, dişlerde var olan şekil bozukluklarının düzeltilmesine yönelik bir tedavidir. Dişlerin çürümesine ya da diğer diş sorunlarının ortaya çıkmasına diş telleri neden olmaz. Ortodontik tedavi sırasında, ağız bakımı son derece büyük bir önem taşır. Örneğin olağan koşullarda günde 2 defa dişlerin fırçalanması yeterliyken, diş teli tedavisi sırasında, dişlerin yenilen her şey sonrasında fırçalanması gereklidir.

Diş teli tedavisi sırasında dişlerimi nasıl fırçalayacağım?

Bu durum özellikle braket takılmış sabit diş teli tedavilerinde çeşitli zorlukların ortaya çıkmasına neden olur. Sabit diş teli tedavisi sırasında dişlerin üzerinde takılı olan braketler, bakteriler için çok uygun bir çoğalma alanı oluşturur. Bu sebeple, yenilen her şey sonrasında dişlerin fırçalanması gereklidir. Ancak olağan diş fırçaları, braketin arasını temizleme konusunda yetersiz kalırlar. Ortodontik tedavi sırasında ortodontik diş fırçasına ilave olarak, arayüz fırçası ve tek demetli diş eti fırçası, sert uçlu diş ipi, ağız duşu ve çeşitli özel olarak üretilmiş ağız suları ağız bakımı için başvurulan diğer yöntemlerdir. Ortodontik diş teli tedavisi sırasında ağız bakımının oldukça zorlu bir süreç oluşturması, genellikle ihmal edilmesine neden olur. Dişler üzerinde oluşan bakterilerin çoğalmasıyla birlikte, çeşitli diş sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelir. Bu sebeple Diş teli tedavisinin, dişlerin çürümesine yol açtığına dair doğru olmayan bir bilgi oluşur.

Şeffaf Plak Tedavisi ile Ağız Bakımı Kolaylığı

Ortodontik şeffaf plak tedavisi ya da invisalign Ankara tedavisi, ortodontik diş teli tedavisinin gelişmiş bir alternatifidir. Görünmeyen plaklar olan invisalign plakların dişlere takılması yoluyla uygulanır. Diş telleri gibi sabit olmamaları, yemek yeme ve sonrasında ağız bakımı sırasında, plakların çıkarılması gibi büyük bir konfor oluşturur. Görünmeyen şeffaf plaklar aynı zamanda dişlerin estetik görünümünü de engellemez. Bu ve benzeri avantajları nedeniyle, şeffaf plaklar, ortodontik tedaviler sırasında, hastaların da daha özenli bir şekilde tedavi sürecinin gerektirdiklerini gönüllü şekilde katılımlarını sağlar.

Diğer bir anlatımla, sahip olduğu şeffaflık, gerektiğinde kısa süreli çıkarılabilme, dişlerde ve ağızda diş telleri gibi rahatsızlık oluşturmaması gibi avantajlar, hastaların tedavi sürecini daha fazla desteklemelerini ve dolayısıyla tedavilerin de daha odaklı çözümleri kısa sürelerde oluşturmasına neden olur. İnvisalign Ankara tedavisi, Diş yapısına ve düzeltilmesi gereken şekil bozukluklarına göre, her hasta için farklı şekil ve boyutlarda hazırlanır. Yapılan hassas ölçümlerle gerçekleştirilen bu şeffaf plaklar, doktorun belirlediği süreler boyunca takılır. Tedavinin devamında alınan cevaplara göre, daha farklı şeffaf plaklar kullanılarak, gerekli ortodontik tedavi uygulanır.

Ağız bakımı Şeffaf plak tedavisi Ankara sırasında, diş teli tedavisine göre çok daha kolay ve süratli yapılabilen bir işlemdir. Yemek yeme esnasında çıkarılabilen ve sonrasında ağız bakımı yapıldıktan sonra tekrar takılabilen plaklarla, konforlu bir tedavi süreci geçirebilirsiniz.

YORUM EKLE