Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa'da büyük etkinlik: Dünya Azerbaycanlıları toplanacak

Dünya Azerbaycanlıları 5. Kurultayı 22 nisan 2022 tarihinde Azerbaycan‘ın kültür başkenti olan, 8 Kasım 2020'de Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in katılımıyla gerçekleşek. Prof. Dr. Aygün Attar, Dünya Azerbaycanlıları 5. Kurultayını değerlendirdi, kritik açıklamalarda bulundu.

Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa'da büyük etkinlik: Dünya Azerbaycanlıları toplanacak

Dünya Azerbaycanlıları 5. Kurultayı 22 nisan 2022 tarihinde Azerbaycan‘ın kültür başkenti olan Şuşa’da gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurul Üyesi, Türkiye Azerbaycan Dostluk, İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı ve Dünya Azerbaycanlıları Koordinasyon Şurası Üyesi Prof. Dr. Aygün Attar, Dünya Azerbaycanlıları 5. Kurultayını değerlendirdi.

Prof. Dr. Attar'ın ilgili yasızının tamamı şu şeilde:

Şuşa, geçtiğimiz günlerde Türk Devletleri Teşkilatı tarafından Bursa’da gerçekleşen toplantıda gelecek yıl için Türk Dünyası kültür başkenti ilan edildi.

Şuşa, Azerbaycan ‘ın kültürel ve siyasi hayatında tarihi önem arz eden bir şehirdir.

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurul Üyesi, Türkiye Azerbaycan Dostluk, İşbirliği ve Dayanışma Vakfı başkanı Prof. Dr. Aygün Attar da ülkemizden Şuşa Zafer Kurultayı’na davet edilenlerdendir.

Azerbaycan yolculuğu öncesi sayın Attar ile Şuşa Zafer Kurultayını değerlendirdik.

Şuşa, kadim Azerbaycan toprağı olmakla birlikte Türk kültür mabedimiz diye tanımlaya bileceğimiz bir coğrafyadır.

Şiş kayalıkların ve zümrüt yeşilliğin çepeçevre sardığı nadide hazine, eşsiz güzelliktir Şuşa.

20.yüz yılın başlarında Türk aydınlanma harekatının öncülerinin ağırlıklı olarak bu ilden yetişmesi tesadüf değildir.

Cennet havası, bin derde deva olan suyu, görenleri hayran bırakan güzelliği ile birlikte eğitimli insanları sayesinde Azerbaycan‘ın doğal konservatuarı ve medeniyetimizin payitahtı unvanına kazanmış olan Şuşa birinci ve ikinci Karabağ Savaşının kaderini tayin eden bir şehir olmuştur.

Şuşa, kahraman Azerbaycan askeri ve Muzaffer komutan Aliyev’in üstün başarısıyla işgalden azad edildikten sonra düşman beyaz bayrağı çekerek teslim olmak mecburiyetinde kalmıştır.

Aynı zamanda, bir millet iki devlet olan Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik ilişkisinin müttefiklik ilişkisine dönüştüğü yerdir, Şuşa.

Şuşa beyannamesi, her iki devlet başkanı tarafından atılan imza ile Karabağ Zaferini taçlandırmış ve müttefikliğin hukuku esasını temin etmiştir.

Çok şanslı ve mutlu insanım ki o tarihi güne orada, dedemin mezarının bulunduğu Şuşa’da tanıklık etme şansım oldu.

Şimdi, sayın Aliyev ‘in talimatıyla Azerbaycan Devlet Diaspor Komitesi V.Dünya Azerbaycanlılar kurultayını Şuşa’da gerçekleştiriyor, bu günlere binlerce kere şükürler olsun.
Dünyanın 50’den fazla ülkesinden 400’ den fazla soydaşımız Can Azerbaycan ‘a toplanarak cennet Şuşa’da yolculuk yapıyor.

Hepimiz topraklarımız işgalden azad edildikten sonra Karabağ ‘da yapılacak olan şu en kalabalık toplantının heyecanını yaşıyoruz.

Bölge için huzur, komşu ülkelerle iktisadi işbirliği prensibine esasen dış  siyasetini yürütmekte kararlı olan Azerbaycan Devlet başkanını hepimiz yaşadığımız destekliyoruz.

Şuşa Kurultayı çok önemlidir, zira yıllar önce Aliyev, bir milletin iki diasporu olmaz değimiyle ortak lobi kimliğimize vurgu yapmıştı.

Ermeni diasporundan farklı olarak Türk Diasporası barış temelli diyalog ağırlıklı faaliyetleri ile bilinmektedir.

YTB ile Azerbaycan Diaspor Komitesi arasındaki sıkı işbirliği ve 44 günlük Karabağ Savaşında her alanda olduğu gibi burada da ortaya konulan ortak irade çok kıymetliydi.

Sayın Aliyev ‘in hitaplarında Azerbaycan Türkiye ilişkileri ve ortak lobi faaliyetleri hakkında söylemler olacağını tahmin ediyorum.

Bir kaç gün önce Azerbaycan devlet başkanı tarafından “ Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde üstün katkılardan dolayı “ Dostluk Nişanına layık görülmüş olmam büyük onur ve çok büyük şeref olmakla birlikte ciddi sorumluluktur aynı zamanda. Görülecek çok ortak işlerimiz, devlet menfaatlerine hizmet amaçlı çok projelerimiz var.

Allah utandırmasın.

44 günlük savaşta hem alanda hem de diplomatik masada olağanüstü başarılara imza atan Azerbaycan Devlet başkanının soydaşlarımızı Şuşa’da ağırlamasını, kamu diplomasi adına çok önemli bir hamle olarak değerlendiriyorum.

Sivil insiyatifin akıllı hamlesi ve millet devlet işbirliğinin Karabağ zaferini beraberinde getiren Demir Yumruk etrafında toplandığı şölen olan 

Şuşa Zafer Kurultayı Türk Dünyasına ve gönül coğrafyamızın varlık gösterdiği her yere hayır uğur getirsin.

Vatandan Vatana seyahatimize gönlü ile eşlik edenlere selam olsun.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER