İkizdere'deki taş ocağını savunan dernekte istifa depremi

Rize'nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına sahip çıkan ve direnen köylüleri provokatör ilan eden 53 Gazeteciler Derneği'nden iki gazeteci istifa etti.

İkizdere'deki taş ocağını savunan dernekte istifa depremi

Yaşam alanlarını savunan yurttaşları provokatör ilan eden AKP’ye yakın 11 kitle örgütü ve meslek örgütleri arasında imzacı olan 53 Gazeteciler Derneği’ne tepki geldi.
 
Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yönetim Kurulu üyesi gazeteci Ömer Şan ve Yeni Viçe Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gazeteci Filiz Şan, 53 Gazeteciler Derneğinden istifa ettiğini açıkladı. Ömer Şan ayrıca, derneğin kendisine verdiği ödülü de iade edeceğini ifade etti.

Ömer Şan ve Filiz Şan imzasıyla yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “İkizdereliler direnirken Rize’deki bazı sivil toplum örgütleri adına yapılan ‘düşmanca ve ayrıştırıp hedef gösterici’ açıklamalar akıl ve bilim dışı. Bu açıklamalar kabul edilemez. 53 Rize Gazeteciler Derneği yönetimini kınıyor, dernek üyeliğinden istifa ettiğimizi tüm kamuoyuna bildiriyoruz.”

Öte yandan açıklamada “Çevre ve doğal yaşam alanlarına karşı saldırılar, maden arama ve çıkarma, nükleer ve termik santral çalışmaları, Karadeniz Sahil Yolu ile birlikte hemen her dere ve vadilerimizi, bir virüs gibi sarmalayan HES’ler, geri dönüşümsüz saldırılar karşısında durmaktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2021, 09:07
YORUM EKLE