İndirimli Elektrik Tarifesi Nedir?

Elektrik tarifesinde sunulan fiyatlandırma, Enerji Piyasası Düzenleme kurumu tarafından ilan edilmiş olan ulusal elektrik tarifesinden daha düşükse bu tarifeye indirimli elektrik tarifesi adı verilir.

İndirimli Elektrik Tarifesi Nedir?

Elektrik tedarik hizmeti ve tarife işlemleri eskiden devlet tarafından yapılmaktayken artık özel elektrik tedarik şirketleri tarafından yapılmaktadır. Elektrik tedarik şirketleri arasındaki rekabet, indirimli elektrik tarifelerini beraberinde getirmiştir. Elektrik tüketicileri istedikleri ve kendileri için ideal olan tarifeyi özgürce seçebilir ve indirimli elektrik tarifesi fırsatlarından yararlanabilir.

İndirimli Elektrik Tarifesine Nasıl Geçilir?

Serbest tüketici olan herkes indirimli elektrik tarifelerine geçiş yapabilir. Serbest tüketici olmanın ise bazı şartları bulunur. Serbest tüketici olabilmek için yılda 1100 kWh ve üzerinde elektrik tüketimi gerçekleştirmek gerekir. Bu şartı sağlayan herkes serbest tüketici olarak istediği tedarik firmasına ve elektrik tarifesine geçiş yapabilir. İndirimli elektrik tarifesine geçmek için tarifeyi sunan elektrik tedarik şirketine başvurularak sözleşmelerin imzalanması yeterlidir.

İndirimli Elektrik Tarifesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İndirimli elektrik tarifesine geçiş yapabilmek için ilk olarak bazı şartları sağlamak gerekir. Bu şartların başında da serbest tüketici olmak gelir. Serbest tüketici olabilmek için bir yıldaki elektrik tüketiminin 1100 kWh’in üzerinde olması gerekir. Yıllık elektrik tüketimi 1100 kWh’in üzerinde olan her abone, serbest tüketici olma hakkına sahiptir. Serbest tüketiciler, indirimli elektrik tarifelerinden faydalanabilmek için diledikleri elektrik tedarik şirketi ile anlaşabilirler. Elektrik tedarik şirketleri ile anlaşmak için arzu edilen elektrik tedarik şirketine başvurulması yeterlidir. Bu başvuru sonrasında imzalanan sözleşmeyle indirimli elektrik tarifesine geçilmiş olur. Resmi olarak herhangi bir evrak talebi bulunmasa da başvurulacak olan elektrik tedarik şirketine giderken önceki dönemlere ait bir elektrik faturası ile kimlik fotokopisini hazırda bulundurmak gerekir.  

Kimler İndirimli Elektrik Kullanabilir?

Serbest tüketici olan herkes indirimli elektrik kullanabilir. Yılda 1100 kWh’iin üzerinde elektrik tüketimine sahip olan herkes serbest tüketici olabilir ve indirimli elektrik tarifelerinden yararlanabilir.

65 Yaş Üstü İçin Elektrik İndirimi Ne Kadar?             

65 yaş üzeri için özel olarak hazırlanmış bir elektrik indirimi bulunmuyor. 65 yaş üzeri aboneler, tıpkı diğer elektrik aboneleri ile faturalandırılır. Faturalandırma sırasında baz alınan birim fiyatlar, aboneliğin tipine ve akımın türüne göre belirlenir. 65 yaş üzeri için herhangi özel bir elektrik indirimi bulunmasa da elektrik faturasının ödenmemesi halinde en az 3 ay boyunca 65 yaş ve üzeri abonelerin elektriği kesilememektedir. Bu düzenleme, 2022 yılı itibariyle yapılmış ve yürürlüğe girmiştir.

İndirimli Elektrik Kullanmanın Avantajları Nedir?      

İndirimli elektrik kullanmanın avantajları şunlardır:

 • Daha önceki elektrik tedarikçisine ödenmiş olan güvence bedelleri geri alınır.
 • Tüketiciler, kendilerine en uygun tarife ve hizmetleri seçerek bunlardan faydalanabilir.
 • Daha iyi hizmet ve daha iyi müşteri temsilcisi
 • Bazı indirimli tarifelerde indirim oranı az olsa da fiyat belirli bir süre boyunca sabittir. Tüketiciler bu tip tarifeleri seçerek daha kolay planlama yapabilir ve muhtemel zamlardan etkilenmez.

İndirimli Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?      

İndirimli elektrik faturasının, standart elektrik faturasından hiçbir farkı yoktur. İndirimli elektrik tarifelerinde kullanılan elektriğin kalitesi ve fatura ödeme şekli hiçbir şekilde değişmez. Tıpkı indirimli elektrik faturasına geçmeden önce işlemler nasıl yapılıyorsa aynı şekilde devam eder. İndirimli elektrik faturası, tüm PTT iş yerlerinden veya anlaşmalı bankalardan ödenebilir. Aynı zamanda anlaşmalı bankaların mobil ve internet şubeleri üzerinden de fatura ödeme işlemi online bir şekilde gerçekleştirilebilir.

İndirimli Elektrik Faturası İnternetten Nasıl Ödenir?                     

Elektrik faturası, internetten kolay bir şekilde ödenebilir. Elektrik faturasını ödemek için anlaşmalı olunan elektrik tedarik firmasının resmi web sitesine giriş yapılarak elektrik faturası ödeme bölümündeki yönergeler takip edilmelidir. İnternetten elektrik faturası ödeme işlemi ayrıca internet bankacılığı aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Anlaşmalı bankaların resmi internet siteleri üzerinden internet bankacılığına giriş yapılarak ödeme panelinden elektrik faturası ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir. Aynı işlem, mobil bankacılık vasıtasıyla da kolay ve mobil bir şekilde de gerçekleştirilebilir.

İndirimli Elektrik Firmaları Nelerdir?

İndirimli elektrik firmaları şunlardır:

 • Age Enerji
 • Aksa Elektrik
 • Atlas Enerji
 • AWA Enerji
 • EÇE Enerji
 • GATES Enerji
 • Kolen Enerji
 • NYK Enerji
 • Tek Elektrik
 • Voltage Enerji Tedarik Şirketi
 • Voltage Enerji Tedarik Şirketi
 • Yıldırım Enerji

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER