İstanbul Valiliği, beklenen kar yağışı için toplandı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında yapılan toplantıda, kentte etkili olması beklenen karla mücadele için alınan önlemler değerlendirildi.

İstanbul Valiliği, beklenen kar yağışı için toplandı

İstanbul Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde bugün ‘karla mücadele hazırlık toplantısı' yapıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığındaki toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, bölge ve il müdürleri ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

İstanbul’da beklenen kar yağışıyla ilgili tedbirlerin ele alındığı toplantıda konuşan Vali Yerlikaya, kentte yoğun kar yağışı beklendiği ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden bu konuda uyarılar yapıldığını hatırlattı. Yerlikaya, "Valiliğimiz koordinasyonunda idari tedbirlerin tümü alacağız ve bu kararları şehrimizle paylaşacağız. Ulaşımın aksamadan devam edebilmesi için karla mücadele hazırlıklarımızı yaptık. Güvenlik güçlerimiz kendi bölgelerinde hazırlıklarını yaptılar” dedi.

'İSTANBUL VALİLİĞİ OLARAK İDARİ TEDBİRLERİMİZİ ŞEHRİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ'

İçişleri Bakanlığı’nın Kış Tedbirleri Genelgesi'ni hatırlatan Vali Yerlikaya, genelge doğrultusunda kurumlarla iş birliği içerisinde sürecin yürütüleceğini belirtti.

İstanbullulara hava şartları doğrultusunda uyarıların yapılacağını vurgulayan Vali Yerlikaya, “Akıl, istişare ve bilimin ışığında alınan tüm kararları gerek medyamız gerekse sosyal medya aracılığıyla duyuracağız. İstişaremizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hazırlık çalışmalarımızı yürüten kurumlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından karla mücadelede alınacak tedbirler ile ilgili, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, İBB AKOM, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyol Müdürlüğü, ICA, İGA ve Sabiha Gökçen Havalimanları İşletmeleri, Kızılay temsilcileri tarafından sunumlar yapıldı.

İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, alınacak tedbirleri anlattı.

KARLA MÜCADELE HAZIRLIKLARINDA PERSONEL VE ARAÇ DURUMU

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü: 473 km’lik sorumluluk ağı, 754 personel, 209 araç.

banner112
İstanbul Büyükşehir Belediyesi: 4 bin 23 km’lik sorumluluk ağı ve 465 güzergâhta; 7 bin 421 personel, bin 584 araç ve iş makinesi.

112 Acil Çağrı Merkezi: Bin 363 personel. 

AFAD: 78 araç, 207 personel

Jandarma: 435 tim, 2.554 personel, 660 araç.

Emniyet: 219 noktada 373 trafik ekibi, 1917 asayiş ekibi ve 5 bin 498 personel.

İstanbul Havalimanı: 131 özel pist aracı, 381 personel.

Sabiha Gökçen Havalimanı: 59 özel pist aracı, 67 personel.

ICA (Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Kuzey Çevre Otoyolu): 91 araç, 215 personel.

Kuzey Marmara Otoyolu: 61 araç ve personel.

Kızılay: 30 noktada 92 araç, 32 mobil araç, 180 personel ve 120 gönüllü.

Karla mücadelede, 39 kaymakamlığının ilçe afet ve acil durum yönetim merkezleri ile Vefa sosyal destek grupları da görev yapacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER