Kartal Belediyesi’nden Tam Kapanmada Bayram Öncesi Hummalı Mesai

Koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan tam kapanma süreci devam ederken, Kartal Belediyesi de Ramazan Bayramı öncesi hazırlıklarını tamamladı.

Kartal Belediyesi’nden Tam Kapanmada Bayram Öncesi Hummalı Mesai

Vatandaşların Ramazan Bayramı’nda da sağlıklı gıda ürünlerine ulaşmasını sağlamak amacı ile zabıta ekipleri, sıkı denetimler gerçekleştirirken, Temizlik ekipleri de diğer yandan ilçedeki tüm camileri dezenfekte işleminden geçirerek bayram namazına hazır hale getirdi.

İMALATHANELERE SIKI DENETİM

Bayram hazırlıkları kapsamında arife günü gerçekleştirilen denetlemelerde Kartal’ın 20 mahallesinde bulunan 150’den fazla iş yeri denetlendi. Vatandaşların mağdur olmaması için harekete geçen zabıta ekipleri, ilçede faaliyet gösteren başta fırınlar olmak üzere, pastaneler, tatlı ve börek imalathanelerini denetimden geçirdi. Ekipler kontrolleri sırasında; söz konusu iş yerlerinin hem çalışma ve hijyen koşullarını hem de koronavirüs salgınını önleme konusunda alınan kararlara uyup uymadıklarını inceledi.

Denetlemelerde maskesiz ve eldivensiz çalışılmaması konusunda iş yeri sahiplerini uyaran ekipler, aynı anda içerde bulunabilecek kişi sayısının da düşük tutulmasını ve sosyal mesafe kurallarına uyulmasını istedi. Akşam saatlerinde sosyal mesafeyi hiçe sayan yoğunluklara izin verilmemesi gerektiğinin özellikle altını çizen ekipler, fırınlarda satılan ekmek ve pidelerin gramajını da kontrol etti.

Alınan önlemler kapsamında temasın en aza indirilerek, ekmeklerin ambalaj içinde satışının yapılmasını isteyen zabıta ekipleri, denetimlerde iş yerlerinin ruhsatları, vergi levhaları ve sağlık raporlarını inceledi. Denetimler sırasında kurallara uymadığı tespit edilen iş yerlerine ceza kesildi.

KARTAL'IN CAMİLERİ BAYRAMA HAZIR

Bayram öncesi hazırlıkların yapıldığı bir diğer alan ise camiler oldu. Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, vatandaşların bayram namazını hijyenik bir ortamda yerine getirebilmeleri için ilçedeki tüm camilerde çeşitli çalışmalar yürüttü.

Söz konusu çalışmalar kapsamında camilerin bahçelerinde çıkan yabani otlar elden geçirildi. Gerçekleştirilen bahçe bakımı ile birlikte cami bahçeleri; temiz, bakımlı ve ferah bir görünüme kavuştu.

Dezenfekte çalışmalarında ise cami avlularının tamamı dezenfektanlı su ile yıkandı. Ekipler tarafından kapalı alanlar da nano gümüş iyon teknolojisi ile köşe bucak dezenfekte edildi ve ilçedeki tüm camiler, vatandaşların bayram namazlarını hijyenik bir ortamda kılmaları için hazır hale getirildi.

YORUM EKLE