Konteyner Yapılarla İlgili En Çok Merak Edilenlere Yakından Bakın

Pandemi süreciyle birlikte adından sıkça bahsettirerek ilgi odağı haleni gelen konteyner yapılar modeli tanımayan çok sayıda kişi tarafından merak ediliyor. Biz de bu yazımızda konteyner modelini daha yakından tanımaya yardımcı olacak merak edilen konuları istifadeniz için araştırarak açıklamaya çalıştık.

Konteyner Yapılarla İlgili En Çok Merak Edilenlere Yakından Bakın

Pandemi süreciyle birlikte adından sıkça bahsettirerek ilgi odağı haleni gelen konteyner yapılar modeli tanımayan çok sayıda kişi tarafından merak ediliyor. Biz de bu yazımızda konteyner modelini daha yakından tanımaya yardımcı olacak merak edilen konuları istifadeniz için araştırarak açıklamaya çalıştık.

Konteyner yapıların ömrü ne kadardır?

Konteyner yapılar yeni nesil teknoloji kullanımıyla modern tesislerde üretildiğinden uzun ömürlü yapı sınıfında yer alır. Kaliteli üretim modelinde imal edilen konteyner yapılar betonarme yapı modeline göre çok daha uzun yıllar güvenle kullanılabilmektedir. Türkiye’de üretilip tüm dünyaya satılan önemli markalardan Karmod konteyner yapı modelini yakından inceledik. Üretimin yeni teknolojilerle ve en iyi yapı malzemeleri tercih edilerek gerçekleştirildiğini en baştan vurgulamamız gerekir. Firmanın üretim gerçekleştirdiği yeni nesil yapı modelinde kaynak gibi geleneksel uygulamalar tamamıyla geride bırakılmış. Modern tesiste şu an üçüncü yeni nesil üretime geçilmiş durumda. Yapı güvenliği ve ömrü için önemli olan alt ve üst şaselerinde özel kalınlıkta sac metaller kullanılıyor. Yüksek galvaniz kaplı metallerin bükümü el değmeden makine bant hattında gerçekleştiriliyor. Bu hatta projeye göre cıvata delikleri de açılıyor. Bağlantılar tamamıyla kaynağın kullanılmadığı cıvata somunlu veya geçmeli sistemle yapılıyor. Metallerin boyamasında otomotiv sanayinde kullanılan elektrostatik özel fırın boya teknolojisi tercih edilmiş.

Yeni nesil konteyner modelinde duvardan çatıya sandviç panel sistemi tercih edilmiş. Pencerelerinde çift camlı birinci kalite PVC pencere sistemi kullanılıyor. Panel sistem iç oda kapıları ve özel üretim sac panel sistemli ana giriş kapısıyla ayrıcalıklı.

Konteyner yapıları her iklimde kullanabilir mi?

banner112
Konteyner yapıların dört mevsim iklim koşullarında güvenle kullanıldığını en baştan vurgulayalım. Tamamıyla sandviç panelle inşa edilen konteyner yapıların yalıtım performansı klasik betonarme yapılardan daha iyi seviyede. 125 mm çatı sandviç panel kalınlığı yalıtım değerinin mükemmelliğinde önemli etken. Tam kapama sağlayan özel sac panel ana giriş kapısı hava sirkülasyonunun yapı içerisine girişini tamamıyla engelliyor. Kapı ve pencereler kapatıldığında kışın çok çetin geçen sıfırın altında ısı değerindeki uzun gecelerinde konteyner sıcak ortamını muhafaza eder. Yazın güneşin dik açılarla konteynere vurduğu sıcak günlerde de mevcut serinliğini muhafaza ediyor.

Konteynerde ısınma nasıl yapılır?

Konteyner yapılar için merak edilen ve sıkça sorulan konulardan biri de yapı içerisinde ısınmanın ne şekilde yapılacağı. Isıtma açısından konteyner evin diğer yapılarda olduğu gibi çok sayıda alternatifi var. Bunların başında klima benzeri elektrikli ısıtıcılar. Elektrik ve doğalgaz benzeri merkezi enerji şebekelerinin bulunmadığı yerlerde konteyner yapı soba kullanılarak kolayca ısıtılabilir. Tercihe göre soba yakıtı olarak odun veya kömür kullanılabilir. Şayet ısıtmada soba kullanılacaksa satın alma aşamasında üretici firmaya baca deliği açtırılması konusunda talepte bulunulması gerekir. Sonradan da açılabilir ama en güzeli soba deliğinin fabrikada açtırılmasıdır. Hastane, okul, işçi yatakhanesi gibi katlı sistemle inşa edilen konteyner yapılarda kalorifer gibi merkezi ısıtma sistemleri entegre edilerek kullanılabilir.

Konteyner ev fiyatları neden bu kadar ekonomik?

Yapı modelini bilmeyenlerce konteyner ev fiyatlarının cazip oluş öyküsü hep merak edilir. Fiyat avantajındaki en önemli etken konteyner evlerin modern üretimli fabrika tesislerinde imal edilmesi. Baştan sona projeli olarak ilerleyen üretimde alt ve üst şaseden başlayarak çatıya kadar her detayın üretim ve montajı fabrikada gerçekleştirilir. Kapı ve pencereleri de birebir ölçüde üretildiğinden konteyner evde imalat açısından hiç bir israfa yer verilmez. Elektrik ve su tesisat uygulamaları da armatürlerine varana kadar fabrika üretim bandında gerçekleştirilir. Malzeme israfının bulunmaması ve işçilik uygulamalarının tamamıyla fabrikada gerçekleştirilmesi konteyner ev fiyatlarını oldukça avantajlı konuma yükseltmektedir. Bu nedenle önemli avantajları bilen çok sayıda vatandaş müstakil konutlarda konteyner evleri özellikle tercih etmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2022, 20:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER