banner126

KOSTÜ Hemşirelik Haftası’nı kutladı

Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’nde (KOSTÜ) Hemşireler Haftası münasebetiyle konferans düzenlendi.

KOSTÜ Hemşirelik Haftası’nı kutladı

Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’nde (KOSTÜ) , “Hemşireler: Öncü Bir Ses – Küresel Sağlığı Güvence Altına Almak İçin Hemşireliğe Yatırım Yapın ve Haklara Saygı Gösterin” temalı bir konferans düzenlendi. Konferansda Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Talip Emiroğlu, KOSTÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ve Kocaeli İl Sağlık Müdürü Sayın Op. Dr. Yüksel Pehlevan açılış konuşması gerçekleştirdi. Etkinlikte KOSTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Terzioğlu, “Sağlık ve Teknoloji Alanındaki Değişimlerin Hemşirelik Mesleğine Yansımaları”, Dr. Ögretim Üyesi Refiye Akpolat, “ Uluslararası Hemşireler Birliğinin 2022 yılı teması olan “Küresel Sağlığın Güvence Altına Alınmasında Hemşirelik Mesleğine Yatırım Yapılması ve Haklarına Saygı Gösterilmesi” ve Yogesh Sharda “Mutluluğun Sahibi Kim” başlıklı konferans verdi.

HEMŞİRELERİMİZİN HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan açılış konuşmasında, “Öncelikle hemşirelerimizim Hemşireler Günü’nü kutluyorum. Bilindiği üzere pandemide yoğun bir dönem geçirdik ve büyük bir sınav verdik. Bu sınavı başarıyla geçirmemizin en temel unsurlarından biri hemşirelerimiz oldu. Bildiğiniz gibi hastanın en yakınları dahi hastaya yaklaşamazken, hemşirelerimiz sürekli hastalarla birlikteydi. Bu süreçte hayatını kaybeden tüm hemşirelerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” diyerek konuşmasına başladı. Sağlık profesyonellerinin her meslekte olduğu gibi iyi eğitim ve iyi bir gelişimle yetiştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Pehlevan, “Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’nin iyi eğitimli ve tecrübeli hemşireler yetiştireceğine eminim.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

TÜRKİYE’DE İLK YAPAN ÜNİVERSİTE: KOSTÜ

Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, konuşmasında “Değişim ve dönüşümün pandemi döneminde ne kadar önemli olduğunu gördük. Hemşirelik mesleği özelinde baktığımızda, biz sağlık hizmeti veren yerlere gittiğimizde duvarlarda hemşirelerin sus işareti yapan resimleriyle tanıdık. Oysa hemşireler, hastalarla en çok iletişim kuran sağlık profesyonelleridir. Bu alanda geçmişte kullanılan teknolojik araç sayısı oldukça azdı ama şimdi onlarca yüzlerce var. Dolayısıyla iletişimde, teknolojide, bilgide yaşanan dönüşüm bu meslekte de yaşandı. Bizimde odağımız, değişimi yakalayan, yaşamına aktaran öğrenciler yetiştirebilmektir. Bunun için bilişim ekibimiz ve Mühendislik Fakültemizle ortak çalışma başlattık. İsteyen her öğrencimize “Yapay Zeka”, “Robotik” ve “Dijitalleşme” konulu ücretsiz eğitim ve sertifika vereceğiz. Bunu Türkiye’de yapan ilk üniversite olacağız.” diyerek sözü Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Talip Emiroğlu’na bıraktı.

HEMŞİRELİK SİLİK HARFLERLE YAZILACAK BİR MESLEK DEĞİL!

Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Talip Emiroğlu ise yaptığı konuşmada sözlerine annesinin hastanede geçirdiği bir anısını anlatarak başladı. Emiroğlu, “Annem hastanede yatarken hemşirelerin hastalarla nasıl ilgilendiğine yakinen şahit oldum. Hemşireler sadece sağlık hizmeti vermiyor, aynı zamanda hastaya moral veren bir psikolog gibi şefkat ve ilgi gösteren bir anne gibi davranıyorlar. Bu mesleğe çok büyük saygı duyuyorum ve onların gününü kutluyorum.” dedi. ‘Hemşirelik silik harflerle yazılacak bir meslek değil’ diyen Emiroğlu, “Ülkemizde modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florence Nightingale sıkça anılırken Türk tarihinde Çanakkale’de gönüllü hemşirelik modelini başlatan ve modern hemşireliğe büyük katkısı olan Safiye Hüseyin Elbi’yi de anmadan edemeyeceğim. Hepsini minnet ve saygıyla anıyorum ” diyerek sözlerine son verdi.

İNSANLARIN ETIK AÇIDAN EN FAZLA GÜVENDIĞI MESLEK

KOSTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Terzioğlu “ İnsanın yaşamına dokunan hemşirelik, en fazla insan gücüne sahip olan aynı zamanda : profesyonelliğe en fazla ihtiyaç duyulan mesleklerden biridir.

Gallup araştırmalarına göre insanların etik açıdan en fazla güvendiği meslek hemşirelik mesleğidir. Sağlık hizmetlerinin 24 saat kesintisiz sürdüren, intrauterine yaşamdan ölümüne kadar insanın varoluşundan bu yana ihtiyaç duyulan bir meslektir. Hemşirelik mesleği, insanı bütüncül olarak değerlendiren, etik ve ahlaki değerlerini dikkate alarak her düzeyde (koruyucu, tedavi ve rehabilite edici vb. gibi) sağlık hizmeti veren bilim ve sanattan oluşan profesyonel bir meslektir. Değerli hemşire meslektaşlarımın ve sevgili öğrencilerimizin Dünya ”Hemşireler Gününü” kutluyor Covıd-19 Pandemisi sürecinde ve halen göstermiş oldukları tüm profesyonel ve özverili yaklaşımlarına teşekkür ediyor, ayrıca ülkemizdeki ve dünyadaki tüm hemşirelerin güçlendirilmesinde her türlü katkıyı vereceğimizi belirterek sevgi ve saygılarımı sunuyorum. “ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

plaket ve çiçek takdiminin ardından, davetlilere kokteyle alanında çeşitli ikramlar yapılarak etkinlik son buldu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER