Sonbaharda Çiçekleriniz Solmasın

Sonbahar kendini hissettirmeye başladı. Tabii doğa da bu hava değişimine duyarsız kalmadı; ağaçlar sararmaya, çiçekler solmaya başladı. Özellikle pandemi sonrası hayatlarımızdaki bir değişiklik de evlerimizde daha çok vakit geçirmemiz oldu. Evlerimizi renklendirmek için hepimiz iç mekan bitkilerine yöneldik.

Sonbaharda Çiçekleriniz Solmasın

"Eylülün gelmesiyle birlikte bir dahaki bahara kadar çiçeklerimize ağaçlarımıza en doğru nasıl bakabiliriz?" sorusunu Huzur Peyzaj sahibi Muhammet Canbolat'a sorduk.

Sonbahar'da bitkilere en doğru bakım nasıl yapılmalı?

Bitkiler sonbahar ve kış mevsiminde dinlenme dönemine girer. Bu yüzden hiç bir zarar görmeden İlk bahara daha da canlı yeniden filizlenmeleri için gübrelenmeleri doğru yapılmalı ve sulamanın ihmal edilmnemeli. Bitkiler için özel gübreler ve kimyasal ilaçlar var. Hastalık mantar gibi durumlardan koruyabilmek için muhakkak bu ürünler kullanılmalı.

Kışa dayanıklı bahçe ve iç mekan bitkileri nelerdir?

Kasımpatı, Şebboy. Menekşe, Siklamen, Çuha çiçeği, Nergi, Açelya, Karanfil, Kış Sümbülü gibi bir çok bitki türü bulunmakta.

Son olarak, bitki bakımında en çok neleri dikkat edilmeli?

Bitkilerinizi güneş ışığını doğrudan almayan, yarı aydınlık yerlere koyun.

Bitki toprağının hep nemli kalması gerekir.

Bitkilerin bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olmamasına özen gösterin.

Bitkilerin yerinin sabit kalması özen gösterin.

Ve en önemlisi, bitkilerin de insanlar gibi SEVGİ VE İLGİYE ihtiyacı vardır. bunu hiç ihmal etmeyin onları severken ruhunuza da terapi yaparsınız böylece...

Unutulmamalıdır ki; Peyzaj, manzara göresellik demektir ama bence İNSANIN İÇİNİN DIŞA VURAN BİR RESMİDİR.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rıdvan Çakmak
Rıdvan Çakmak - 7 gün Önce

Muhammed Bey Çok güzel bir şekilde ifade etmiş önü açık yakışıklı genç girişimci kardeşimize başarılar dileriz iş hayatında.