banner126

Sürdürülebilir bir çevre için enerjik prefabrik evlerin önemi büyüyor

Doğal kaynakların sınırsız ihtiyaçlar için plansız şekilde harcandığı dünyayı geri dönüşü olmayan bir vahim bir duruma sürüklüyor. Tüketim çılgınlığının tetiklediği kontrolsüz üretim göz göre göre dünyayı yaşanması güç bir hale getiriyor. Geri gelmeyecek şekilde yok edilen doğal kaynaklar, kirletilen temiz su havzaları, kuraklık, azalan verimli topraklar yakın zamanda kitlesel görülmemiş göçleri tetikleyebilir.

Sürdürülebilir bir çevre için enerjik prefabrik evlerin önemi büyüyor

Bu bilinçten hareketle her sektör yaşanılabilir bir çevre için dünyadaki doğal döngünün yeniden devamına katkı sağlamalı. İnşaat alanında prefabrik ev ve hazır çelik yapı sistemi bu değişimde aktör rol oynayacağı kuşkusuz. Yıllardır kullanılan geri dönüşümü çok düşük klasik betonarme yönteminin yerini hızla dönüştürülebilir yapılar almalı. Dünya tekrar kullanımı mümkün olmayan beton artıkları, çürümüş demir paslarından kurtulmalı. Prefabrik yapı sektöründe üretilen hafif çelik yapı sistemi sürdürülebilir çevre yönetimi için önemli bir işleve sahip.

Sektörde üretilen konteyner da çevre dostu üretime en büyük katkıyı sağlayan modeller arasında.

EN AZ KARBON SALINIMIYLA KONTEYNER EVLER ÇEVRE DOSTU

Yukarıda vurguladığımız çevre değerlerinin korunması için ülkeler arası Paris İklim Anlaşması ve AB Yeşil Mutabakatı önemli kararların alındığı adımları ortaya koydu. Yapılan mutabakatlarla küresel çapta karbon salınımının 2050’ye kadar büyük oranda azaltılması hedefleniyor. Karbon salınımının azaltılması için tüm sektörler ve üretici aktörler kollarını sıvamak durumunda. Önümüzdeki yıllarda tam firmaların çevreye saldıkları karbon izleri kontrol edilecek. Bu doğrultuda 31 Ekim-12 Kasım 2021'de İskoçya'nın Glasgow kentinde gerçekleştirilen 26. BM İklim Değişikliği Konferansı'nda özel gündem oluşturuldu. Salınımın azaltılması için artık söylemden çıkılarak 2022 yılının eylem yılı olmasının gerekliliği vurgulandı. Firmalar sadece kendi üretiminin yol açtığı karbon salınımını değil tedarikçi va alt yüklenicilerinin de salınımlarından mesul olacaklar.

Bu hassas dönemde sürdürülebilir çevre için inşaat sektöründe prefabrik yapılar öne çıkıyor. Yeni nesil yenilikçi ve yeşil malzemelerin kullanıldığı prefabrik yapı çevre değerlerine katkı yönüyle diğer sektörlere de örnek teşkil edecek. Yenilikçi prefabrik hafif çelik yapılarla inşaat sektörü doğal olarak hızla kabuk değiştirecek.

DÖNÜŞTÜRÜLEREK DEFALARCA KULLANIM PREFABRİK ÇELİK YAPI SİSTEMİNDE

Ön üretimli prefabrik yapılarda ana malzeme olarak dönüştürülebilir hafif çelik yapı malzemeler kullanılıyor. Çelik malzeme yapı ömrü son bulsa da kullanım sonunda, defalarca kez geri dönüştürülebilen özelliğe sahip. Üstelik geri dönüşüm süreçlerinde gücünü kaybetmeyen yegâne yapı malzemesi. Sadece kendimiz için değil gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için inşaatta prefabrik yapı bir tercih değil zorunluluk.

KONUTTAN OFİSE, HASTANEDEN OKULA PREFABRİK YAPI HER ALANDA

Uzun ömürlü, güvenli ve en önemlisi çevreci konseptiyle prefabrik yapı modeliyle ihtiyaç duyulan tüm bina çözümlerini üretmek mümkün. Prefabrik evler sektörde öne çıkan modeller arasında. Hafif çelik sistemli prefabrik ev ABD ve Avrupa ülkelerinde yıllardır kullanılan bir model olmasına rağmen ülkemizde henüz yeni tanınmaya başladı. Özellikle betonarme konutta yaşanan uzun inşa süreçleri ve yüksek maliyetler prefabrik yapı sektörünün üretimleri arasındaki evlere olan ilgiyi artırdı. Tek katlı ve iki katlı modellerin geliştirildiği Konteyner ev sektöründe son derece modern ve şık konut projeleri ortaya konuluyor. Müstakil kullanımda bireysel tercihlerin yanı sıra önemli toplu konut projeleri modelin kullanıldığı alanlar arasında. Konteyner ev çevre dostu özelliğinin yanı sıra ortalama 1 ay gibi kısa bir zamanda oturuma hazır olması önemli bir avantaj. Klasik betonarme gibi konut inşa yöntemlerinde bu kadar kısa zamanda konut üretimi asla mümkün olmayan bir durum. Yapı güvenliği, yalıtım üstünlüğü gibi önemli avantajların yanı sıra prefabrik ev fiyatları ekonomisi modelin konut tercihinde ilk etkenlerden şüphesiz.

SAHRA HASTANELERİ PREFABRİK YAPIYLA 40 GÜNDE TAMAMLANDI

Geride bıraktığımız dönemde yaşanan Covid19 pandemi sürecinde ülkemizde iki önemli hastane sadece 40 günde tamamlanarak hizmete alındı. İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında ayrı ayrı inşa edilen pandemi hastanelerinin inşasında prefabrik yapı modeli kullanıldı. Bu nedenle bu kadar kısa bir zaman diliminde tamamlanan hastaneler hizmet sunmaya başladı. Üstelik klasik yapı modellerindeki kullanım ergonomisi en iyi şekilde ortaya konuldu. Ön üretimi modern prefabrik yapı üretim tesislerinde gerçekleştirilen bu hastanelerin en önemli özelliği kurulum yerinde farklı inşaat malzemelerine ihtiyaç duymamasıydı. Üretimi tamamlanan yapı birleşenleri proje sahasına sevk edilerek bir taraftan devam eden üretim montaj süreciyle birleştirildi.

Prefabrik yapı modeli ihtiyaç duyulan tüm binaların üretimine kolaylık sağlıyor. Konutla birlikte okul ve hastane binaları, yönetim ofis binaları, sosyal tesisler, şantiye bina grubu, mülteci kamp yapıları gibi çok sayıda bina prefabrik yapı modeliyle inşa edilebiliyor. Özellikle ekonomik ve aynı zamanda güvenli müstakil konut arayışlarında konteyner ev benzersiz avantajlarıyla öne çıkıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER