Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu olan İstanbul Maratonu nedeniyle 15 Temmuz Şehitler Köprütrafiğe kapatılmıştı.

Köprü, saat 15.00 itibarıyla çift yönlü olarak trafiğe açıldı.

Av tüfeğiyle vurulan kişi hayatını kaybetti Av tüfeğiyle vurulan kişi hayatını kaybetti

Araçlar polis ekiplerinin bariyerleri kaldırmasının ardından Altunizade katılımından köprü yoluna ilerledi. 

EKREM İMAMOĞLU: DÜNYADA BENZERİ YOK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, start öncesi yaptığı konuşmada, "Dünyanın en özel güzel maratonlarından birisindeyiz. 45'inci kez koşulacak ve bugün çok özel bir gün. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılının koşusu. Dolayısıyla hepinizi bu güzel koşuda önce sağlık sonra başarı diliyorum. İki kıta arasında koşuluyor ve dünyada benzeri yok. Umuyorum ki bin yıllar sürecek cumhuriyetimizin varlığında bu koşu da İstanbul'da hep var olsun. İstanbul dünyanın medeniyet beşiği koşulan her alan sizlere çok özel deneyimler yaşatacak. 15 ülkeden 20 takımın katıldığı 140 sporcu ile 4 etaptan oluşan uluslararası bisiklet yarışımızı 28 eylülde yapmıştık. Maratonun yanına kardeş ekledik. Bugün de kurduğumuz bisiklet takımı öncü çıkış yapacak. Kıtalararası yarışı ikilemiş olduk. Barış için Mustafa Kemal Atatürk için koşalım" ifadelerine yer vermişti.

İSTANBUL MARATONU'NUN KAZANALARI

Maratonu erkeklerde Kenyalı atlet Panuel Mkungo, kadınlarda ise Kenyalı atlet Beatrice Cheptoo kazandı.  

45 BİN SPORCU TER DÖKTÜ

Dört kategoriden oluşan maraton, Dünya Atletizm Federasyonu'nun 28 Gold Label Kategorisi'nde, Avrupa'nın ise 5 yarışı arasında yer alıyor. 42K, 15K, 8K Kurumsal Koşu ve 8K Halk Koşusu etaplarından oluşan etkinlikte 9 bin görevli, 2 bin gönüllünün yanı sıra, 60'tan fazla kurum ve kuruluş, sivil toplum kuruluşları ve sponsor firmalar Spor İstanbul'un koordinasyonunda görev yaptı. 42K kategorisinde 5 bin, 15K kategorisinde 10 bin olmak üzere toplam 15 bin çipli koşucu ile 8K Kurumsal Koşu kategorisinde 15 bin ve Halk Koşusu'nda 15 bin rekreatif koşucu ile tüm kategoriler toplamda 45 bin sporcu ter döktü.