Türkiye’den İsrail’e 'yasa dışı faaliyet' uyarısı Türkiye’den İsrail’e 'yasa dışı faaliyet' uyarısı

Avrupa Birliği (AB), İsrail-Filistin çatışmasında şu aşamada ateşkes çağrısı yapmayacağını bildirdi.

AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, düzenlenen basın toplantısında, Gazze’deki durumla ilgili konuşurken, “Şu aşamada AB’den bir ateşkes çağrısı yoktur.” dedi. Bunun nedeninin Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının devam etmesi olduğunu belirten Stano, Hamas’ın saldırıları sürdürmesinin yanı sıra 200’den fazla rehineyi elinde tuttuğunu söyledi.

Stano, “Hamas’ın İsrail’e saldırısı devam etmektedir. Bu durumda, AB’nin şu andaki pozisyonu şudur; biz İsrail’in yanındayız ve İsrail’in terör saldırılarına karşı kendini savunma hakkı vardır. Bunun da uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde yapılması gerektiğini vurguluyoruz.” ifadesini kullandı.

‘İNSANİ ARA’ TARTIŞMASI

AB, ateşkes çağrısı yapmamasının yanı sıra insani yardımların Gazze’ye ulaştırılabilmesini sağlayacak şekilde çatışmalara ara verilmesi yönünde de henüz herhangi bir çağrıda bulunmadı.

Pazartesi günü düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, çatışmalara “insani ara” verilmesi konusu görüşülmüş ancak bu yönde bir çağrı çıkmamıştı. İnsani ara çağrısı konusunda bazı AB ülkelerinin çekinceleri bulunduğu bildirilmişti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise “insani ara” için AB içinde desteğin arttığını bildirdi. (AA)