Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nden (OCHA) Gazze’de yaşanan gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

AB, Avrupa'da terör saldırısı riskine karşı uyardı AB, Avrupa'da terör saldırısı riskine karşı uyardı

HASTANELERDE 117 BİN KİŞİ VAR

Açıklamada, İsrail’in Gazze’nin kuzeyinde boşaltma emri verdiği 13 hastanede binlerce hasta ve yaklaşık 117 bin yerinden edilmiş kişinin kaldığı ifade edildi.

“BU İNSANLARIN GİDEBİLECEĞİ GÜVENLİ BİR YER YOK”

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, İsrail’in boşaltma emrinden derin endişe duyduğunu kaydetti.

Griffiths, “Bu insanların, hastaların gidebileceği güvenli bir yer yok. Yaşam desteğine bağlı hastalar ve kuvözdeki bebeklerin taşınması ölüm fermanı olur” uyarısında bulundu.

Kudüs’te bulunan Griffiths, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda da Gazze’deki ailelerle telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “7 Ekim’den bu yana Gazze’deki ailelerin katlandıkları durum kahredici. 8 yaşında bir çocuk size ölmek istemiyorum dediğinde, kendinizi çaresiz hissetmemeniz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

GAZZE'DE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik” devam eden ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanını başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de el-Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esir olduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 124 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da 1 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim'de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırının dozunu daha da artırdı. (AA)