KRT WEB / ÖZEL HABER

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na (DMK) göre kamu görevlilerinin siyasi faaliyette bulunmaları memurluktan çıkarılmayı gerektirirken AKP iktidarında devlet memurları adeta 'parti militanı' gibi hareket ediyor. Bunun son örneği Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde yaşandı.

"OYUMUZ ERDOĞAN'A" PAYLAŞIMI..

8 Şubat Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Mesut Yiğituşağı'nın X hesabından AKP mensubu gibi paylaşımlarda bulunduğu görüldü. Yiğituşağı, 14 Mayıs Seçimlerine bir gün kala X hesabından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını paylaşarak, "Safımız Türkiye Oyumuz Erdoğan’a" paylaşımını yaptı.

"BU SAVCIYI İLGİLENDİREN BİR ŞEY.. SİZİN SAVCILIK YAPMANIZA GEREK YOK"

Telefonla ulaştığımız Yiğituşağı'na 'Erdoğan paylaşımı'nı sorduk. Yiğituşağı, "Bunda ne var ki?" karşılığını verdi. Kendisinin kamu görevlisi olduğunu hatırlatıp yaptığınn kanunen yasak olduğunu söylememiz üzerine Yiğituşağı, "Bu savcıyı ilgilendiren bir şey. Sizin savcılık yapmanıza gerek yok." yanıtını verdi. Gazeteciliğin 'soru sormak' ve yaptığı haberde ilgili kişilere cevap hakkı tanımak olduğunu belirttiğimiz Yiğituşağı diğer sorularımıza yanıt vermeden telefonu kapattı.

Görüşmenin ardından Yiğituşağı X hesabını kilitledi.

BU NASIL ÖĞRETMEN?

Yiğituşağı'nın WhatsApp hikaye durumunda da sık sık siyasi paylaşımlar yaptığı görülürken CHP'nin bir önceki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kişiliklerini hedef alan, hakarete varan ve bir öğretmene yakışmayacak ifadeler kullandığı ortaya çıktı.

EKREM İMAMOĞLU'NA HAKARET

Kar maskesiyle fiyat sordu, ertesi gün silahla gidip soydu Kar maskesiyle fiyat sordu, ertesi gün silahla gidip soydu

Yiğituşağı, AKP'ye yakın Yenişafak gazetesinin bir içeriğini alıntılayarak WhatsApp hikayesine "Beyinsiz: Ekrem İmamoğlu" diye yazdı.

KILIÇDAROĞLU'NA ÇİRKİN İMA

Kılıçdaroğlu içinde çirkin imalarda bulunan Yiğituşağı, "Kendi vergilerinizle bir ke'MAL'ı beslememenin bir yolu var. Doğru adam Doğru zaman." ifadelerini kullandı.

KANUN NE DİYOR?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 7'nci maddesinde “Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar” hükmü yer almaktadır.