CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, AKP'nin kentsel dönüşümle ilgili kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda konuştu.

'Sahte rapor' operasyonunda yeni gelişme 'Sahte rapor' operasyonunda yeni gelişme

Esenyurt'ta onbinlerce konut mağduru bulunduğunu hatırlatan Zeybek, "Bu mağduriyetleri gidermek TBMM 28. Parlamento Grubu’nun görevi olmalıdır." ifadelerini kullandı.

"Kentsel dönüşümün bir numaralı düşmanı enflasyondur" diyen Zeybek, konuşmasında şunları söyledi:

""Kentsel Dönüşüm" dendiği anda Esenyurt diye bir facia çıkıyor karşımıza!  Esenyurt'ta 10.000’lerce konut mağduru var. 1 parsel üzerinde 1.000 daire çıkacak olan sitede 5.000 daire yapılabilir mi? 3 blokluk bir arsaya 7 blok dikilmiş. Bina 15 kat imar almış, 80 kat yapılmış! Bunların hepsi hayali!  1 tane değil, 1.000 tane değil, 5.000 tane değil sadece bir ilçede 30.000 tane konut mağduru olabilir mi? Bütün İstanbul'da 100.000’lerce konut mağduru olabilir mi?   Esenyurt konut mağdurları başta olmak üzere bu sorunları çözmek, bu mağduriyetleri gidermek TBMM 28.Parlamento Grubu’nun görevi olmalıdır. Bu mağduriyetleri yaratan o dönemin belediye başkanının adını da bir stada vermişler. Bir an önce o stadın adını değiştirin!"