Çin, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Devlet Başkanı Şi Cinping ile bugün San Francisco'da yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği toplantıda bir gazetecinin yönelttiği sorudaki "diktatör" ifadesine tepki gösterdi.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Katar'da 30 dakika boyunca uçak kapısında bekletildi Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Katar'da 30 dakika boyunca uçak kapısında bekletildi

AA'nın haberine göre, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlediği günlük basın toplantısında Biden'ın sözlerine tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, "Burada dikkati çekilmesi gereken şu ki Çin-ABD ilişkilerinin altını oymaya çalışan kötü niyetli kişiler daima olacaktır ama bunu başaramayacaklar" dedi.

Biden, basın toplantısında bir muhabirin, "Bugünden sonra Şi'yi, bu yılın başlarında söylediğiniz gibi hâlâ diktatör olarak görüyor musunuz?" sorusuna yanıt olarak, "Evet, öyle. Bakın o, tamamen bizimkinden farklı bir yönetime dayanan, komünist ülkeyi yöneten adam olması anlamında diktatör" ifadesini kullanmıştı.