Birgün'den İsmail Arı2nın haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Pendik ilçesindeki devasa arazilerine el konuldu.

Önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Pendik’in Ertuğrulgazi, Yayalar ve Sülüntepe Mahallelerinde, tam 329 futbol sahası büyüklüğündeki 235 hektarlık alanı rezerv alan ilan etti. Ardından AKP’li Pendik Belediyesi de rezerv alan ilan edilen devasa alan için imar uygulaması (parselasyon) işlemi yaptı. Ancak ilçe belediyesinin imar uygulamasıyla İBB’nin büyük arazileri parçalandı ve Hazine’ye devredildi.

Çağla Şıkel depreme canlı yayında yakalandı Çağla Şıkel depreme canlı yayında yakalandı

KREŞ YAPILACAK ARAZİ HAZİNE’YE DEVREDİLDİ

İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, AKP’li Pendik Belediyesi’nin imar uygulamasına itiraz etti. İBB’nin itirazında, 31 bin 760 metrekare büyüklüğündeki bir arazinin parçalara bölündüğü, başka bölgelerden İBB’ye küçük araziler verildiği ifade edildi. İBB, parçalara bölünerek alınan 31 bin 760 metrekarelik arazinin kentsel dönüşüm projelerinde kullanmasının planladığı ancak yapılan imar işlemiyle bunun önüne geçildiğini ve kamu zararına imza atıldığını belirtti.

Yine aynı şekilde İBB’ye ait 26 bin 782 ve 5 bin 50 metrekare büyüklüğündeki araziler de parçalara bölündü, bir kısmı Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alındı, uzak noktalardan küçük araziler verildi. Böylece bu arazilerde de İBB’nin kentsel dönüşüm için konut projesi hayata geçirmesi engellendi.

Pendik Belediyesi, İBB’nin “150 Mahalleye 150 Kreş Projesi” kapsamında kreş inşaatına başlayacağı 3 bin 324 metrekarelik arsayı da Hazine’ye tahsis etti. Kreş yapımı için yapı ruhsatı alınmasına rağmen arsanın ellerinden alındığını vurgulayan İBB yönetimi, kamu zararına neden olan tüm bu işlemlerin yönetmeliğe aykırı olduğunu belirtti.