İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına 35’inci günde devam ediyor. Ayrım gözetmeden sivillerin sığındığı yerleri vuran İsrail ordusu, havadan, karadan ve denizden yoğun olarak saldırılarını sürdürüyor.

Bölgede can kaybı her geçen saat artarken, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden BM personeli sayısının 101’e yükseldiği belirtildi. Açıklamada, hayatını kaybeden personelin anısının ve hizmetlerinin onurlandırılacağı belirtildi.

UNRWA resmi sitesine göre, BM Ajansı'nın Gazze Saha Ofisi’nde 10 binden fazla kişi çalışıyor.

GAZZE'YE SALDIRILARDA SON DURUM 

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 38'i Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda olmak üzere 354’ü asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarında 4 bin 506’sı çocuk, 3 bin 27’si kadın olmak üzere 11 bin 78 Filistinli öldürüldü, 27 bin 490 kişi yaralandı.

Aşırı sağcı bakanın ardından Netanyahu: Sivillere silah dağıtmaya devam Aşırı sağcı bakanın ardından Netanyahu: Sivillere silah dağıtmaya devam

Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 182 Filistinliyi öldürdü.