İstanbul Gazeteciler Dernek Başkanı Mehmet Mert yayınladığı mesajında, Cumhuriyet’in ilan edilişinin 100.Yıldönümünü kutlamanın heyecan ve gururu içerisinde olduklarını belirterek, “Büyük Türk Milletinin tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası olan Cumhuriyetimizin 100.Yıldönümünü kutlamanın gururu ve heyecanı içerisindeyiz.’’ dedi.

Mehmet Mert mesajında şu ifadeler yer verdi:

Malta Vatandaşlık Ücreti Nedir? Malta Vatandaşlık Ücreti Nedir?

‘Kurtuluş Savaşı, milletimizin var olma savaşı, Cumhuriyet ise yeniden dirilişin adıdır. Cumhuriyet inancın, kararlılığın, azmin, birlik olmanın, yeniden doğmanın tarihidir. Cumhuriyet, kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, yaşlısıyla bütün yüreklerin, bağımsızlık yolunda kenetlenerek, toplumun tamamını kapsayan bir yönetim biçimidir. Cumhuriyet, Türk Milletinin tarih sahnesinde yeniden var oluşunun adı ve en büyük zaferidir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün “en büyük eserim” dediği Cumhuriyet, geleceğimizin de en büyük güvencesidir. Bu uğurda canlarını vermiş, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor, milletimizin bu büyük bayramını yürekten kutluyorum.”