Meral Akşener'in genel başkanı olduğu İYİ Parti'de sular durulmuyor. Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu'nun partiden istifa edip AKP'ye geçmesi sonrası partide tartışmalar alevlenmişti.

Ümit Dikbayır ve Uğur Poyraz'ın partide dışlanması bazı iddiaları gündeme getirmişti.

İYİ Parti'yi karıştıracak dilekçe İYİ Parti'yi karıştıracak dilekçe

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz İYİ Parti'den istifa ettiğini sosyal medya hesabından açıkladı.

Yılmaz, "İyi Parti üyeliğimi sonlandırdım. Bilgilerinize" açıklamasını yaptı.

e-Devlet siyasi parti üyeliği sonlandırma işlem sonucunun ekran görüntüsünü paylaştı.

ERDEM DE İSTİFA ETTİ

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Bahadır Erdem, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Erdem'den de uzun bir ayrılık mesajı geldi. Erdem, partisinin yerel seçimlere ayrı girme kararını yanlış bulduğunu belirterek, "'2024 yerel seçimlerinde' aday çıkarma kapsamına tüm illerin alınması ısrarı maalesef İstanbul ve Ankara’nın muhalefette kalmasını riske atmakta ve son dönemde Anayasa hususunda bilinçli olarak yaratılan büyük devlet krizini de göz önüne bulundurduğumuzda hukuk tanımaz AKP rejimi için yeni fırsatlar doğurmaktadır. Bu çerçevede, İYİ Parti’ye katıldığım günden bu yana hedefi yirmi bir yıldır devam eden bu iktidarı değiştirmek olan, ülkemizde yeniden demokrasi ve hukuk devletinin sağlanmasını amaçlayan bir siyasetçi, bir hoca ve bir hukukçu olarak mevcut kazanımların riske atılmasını kabul etmem mümkün değildir. İfade etmek isterim ki bütün olanlara rağmen dürüstlüğün, şeffaflığın, vatan ve millet sevgisinin hala siyasette geçer akçe olduğuna ve olması gerektiğine inancımı sürdürmekteyim" dedi.

Erdem, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve partililere teşekkürlerini iletti.

DURMUŞ YILMAZ KİMDİR?

Durmuş Yılmaz, 1947 yılında Uşak Eşme'de dünyaya geldi. Yılmaz, eğitimini Ankara Üniversitesinde 3 yıl eğitim aldıktan sonra 1970 yılında devlet bursu ile İngiltere'de İktisat eğitimi aldı. Yılmaz,  City University of London'da ekonomi dalında lisans, University College, University of London'da yüksek lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu. 

Durmuş Yılmaz, kariyerine 1980'de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası  Kambiyo Genel Müdürlüğü ile adım attı.   Dış Borç Erteleme, Döviz Kurları ve Döviz Rezerv Yönetimi alanlarında çalışmalar gösteren Yılmaz, 1993'te   Döviz İşlemleri Müdürlüğü Müdür Yardımcısı, 1995 yılında Bankalararası Para Piyasası Müdürü, 1996 yılında Ödemeler Dengesi Müdürü, 1997 yılında Döviz Risk Yönetimi, Krediler, Döviz ve Efektif Piyasaları ile Açık Piyasa İşlemlerinden sorumlu Piyasalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı, 2002 yılında İşçi Dövizleri Genel Müdürü gibi çeşitli görevlerde bulundu. 

Durmuş Yılmaz, 2003-2006 yılları arasında  Banka Genel Kurulunda Banka Meclisi üyeliğinde bulundu. Yılmaz, 2006 yılında T.C Merkez Bankası  Başkanlığı görevinde atandı ve bu görevi 2011'e kadar sürdürdü.   2011 yılında Yılmaz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Cumhurbaşkanlığı Ekonomi başdanışmanlığı görevine getirildi. 

Durmuş Yılmaz, Milliyetçi Harekat Partisinden gelen teklif ile 2015 yılında Uşak 1. sıra milletvekili adayı oldu ve seçildi. Ardından Yılmaz, Kasım 2015 seçimlerinde tekrardan MHP Uşak 1. sıra adayı oldu fakat bu sefer seçilemedi. 

Durmuş Yılmaz, 2018 yılında İYİ Partiden Ankara milletvekili adayı oldu ve seçildi. Ayrıca Yılmaz, Deniz Baykal'ın sağlık sorunları nedeniyle özür beyan ederek Meclis başkanlığından çekilmesiyle meclisteki ikinci en yaşlı kişi olmasıyla geçici meclis başkanı oldu. 

Mal varlığına el konan fenomenden ilk açıklama Mal varlığına el konan fenomenden ilk açıklama

BAHADIR ERDEM KİMDİR?

İYİ Parti'den istifa eden Bahadır Erdem, 1964’te Malatya’da doğdu.

Ted Ankara Koleji'nden 1983 yılında mezun olduktan sonra 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1992 yılında yayınladığı teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nden yüksek lisans derecesini, 1998 yılında yazdığı doktora teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nden Doktora unvanını aldı.

2009 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalına Profesör kadrosuyla atandı. Prof. Dr. B. Bahadır Erdem 2004-2010 yıllarında Türkiye’deki üniversiteleri temsilen Türk Patent Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttü.

Hâlihazırda Aile Hukuku Derneği’nin başkanlık görevini yürüten Bahadır Erdem, 1999 yılında kurduğu Erdem/Erdem Hukuk Bürosu’nun sahibi.