Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında "2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı" yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan program, enflasyon ve para politikası alanında yeni tedbirleri içeriyor.

Önlemler arasında kredi kartı taksit sayısı sınırlamaları, konut arzının artırılması, sosyal konut projeleri, dijital kayıt sistemi kurulması ve yerli üretim taşıtların tercih edilmesi gibi adımlar bulunuyor. Üniversite öğrencilerinin BES'e dahil olması için teşvikler de yer alıyor.

Özgür Demirtaş'tan faiz değerlendirmesi: Canımızı yakacak Özgür Demirtaş'tan faiz değerlendirmesi: Canımızı yakacak

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'nda, "Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ekli '2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nın onaylanmasına karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

NTV'nin haberine göre Programda enflasyon ve para politikası başlığında yeni tedbirlere yer verildi. Programa göre enflasyonu artıran tüketim artışlarını önleyecek uygulamalar hayata geçirilecek. Bu amaçla öncelikle kredi kartıyla alışverişte ve nakit çekiminde taksit sayısı için ilave önlem alınacak.

Kira ve konut fiyat gelişmeleri dikkate alınarak konut arzı hızla artırılacak. Depremin konut stokuna etkisini telafi için yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek. Konut ve iş yeri kiraları ile ikinci el araç satışları için dijital kayıt sistemi kurulacak.

Kamuya taşıt alımında yerli üretim ve çevreci araçlara öncelik verilecek. Bu amaçla Togg ile yapılan protokol kapsamında alınan araçlar kamu kurumlarına tahsis edilecek. 25 yaş altındaki üniversite öğrencilerinin Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil olmasını sağlayacak teşvikler geliştirilecek.