Uluslararası kamuoyunda Gazze için 'ateşkes' çağrıları artarken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 'kendilerine yönelik baskıları reddettiklerini' söyledi. Geçtiğimiz günlerde İsrail ordusunun Şifa Hastanesi'ne yönelik saldırısının ardından yükselen eleştirilere de değinen Netanyahu, 'dünyanın en ahlaklı ordusunun İsrail ordusu' olduğunu savundu.

'TAM ATEŞKESİ REDDETTİK'

Dün gece düzenlediği basın toplantısında, ABD içinden ve dünya genelinden kendilerine yönelik ‘baskının’ arttığını dile getiren Netanyahu, “ABD içinde ve dünya genelinde bile son haftalarda bize karşı giderek daha ağır bir baskı uygulanıyor" dedi. 

Gazze'de katliam büyüyor: Can kaybı arttı Gazze'de katliam büyüyor: Can kaybı arttı

"Tam bir ateşkesi kabul etmemiz için bize baskı yaptılar, biz de reddettik" ifadelerini kullanan Netanyahu, şöyle devam etti: "Sadece geçici bir ateşkesi ve sadece rehinelerimizin iadesi karşılığında kabul edeceğiz. Meslektaşlarımla birlikte bu baskıları reddediyor ve dünyaya sesleniyorum. Zafere kadar savaşmaya devam edeceğiz. Hamas'ı yok edene ve rehinelerimizi evlerine geri getirene kadar."

'İNSANİ YARDIM DESTEĞİN DEVAMI İÇİN ELZEMDİR'

"İsrail her şeyden önce savaş hukukuna göre hareket ediyor" diyen Netanyahu, insani yardımın uluslararası desteğin devamı için de önemli olduğunu dile getirdi. Netanyahu, şu açıklamalarda bulundu: “İnsani yardım konusunda yorum yapmak istiyorum. Her şeyden önce, İsrail savaş kanunlarına göre hareket etmektedir. Dünyanın en ahlaklı ordusu olan ordumuz işte böyle çalışır. İnsani yardım aynı zamanda uluslararası desteğin devamı için de elzemdir. İnsani yardım olmadan en iyi dostlarımız bile zaman içinde bizi desteklemekte zorlanır ve savaşı sonuna kadar sürdürmemiz çok zor olur."

NETANYAHU'NUN 3 HEDEFİ

Çatışmalarda '3 hedef belirlediğini' anlatan İsrail Başbakanı, şu ifadeleri kullandı: “Baskı artsa bile, belirlediğim ve herkesin uyması gereken üç göreve bağlı kalmaktan vazgeçmeyeceğim. İlk görev, mutlak zafere ulaşmak, Hamas'ı yok etmek. İkinci görev ise rehineleri geri getirmektir. Bu kutsal görevden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu görev bize daima rehberlik edecektir. Üçüncü görev, zaferden sonra Gazze'nin bir daha asla İsrail vatandaşlarını tehdit etmemesini sağlamak. IDF her türlü tehdide karşı Gazze Şeridi'nde tam bir hareket serbestisine sahip olacak."