Ulusal basındaki haberlere göre, ülkeden gönüllü şekilde ayrılmayan düzensiz göçmenlere karşı geçici hükûmet harekete geçti.

Yetkililer, 5 bini aşkın Afgan düzensiz göçmenin sınır dışı edildiğini, yaklaşık 3 bininin de bekletme merkezlerine alındığını ve bu kişilerin de sınır dışı edileceğini bildirdi.

Pakistan'dan 1 Ekim'den bu yana 140 binden fazla düzensiz göçmenin çıkış yaptığını ifade eden yetkililer sürecin devam ettiğini aktardı.

İçişleri Bakanı Sarfaraz Ahmed Bugti, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sınır dışı edilen düzensiz göçmenlere atıfta bulunarak Pakistan’ın bu konudaki kararlılığını gösterdiğini vurguladı.

SINIRLARDA YOĞUNLUK

Hayber Pahtunhva, Belucistan, Pencap ve Sind eyaletlerinde de düzensiz göçmenlere karşı polis harekete geçti.

Basına yansıyan görsellerde, Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Çaman ve Torkham sınır kapılarında Afgan düzensiz göçmenlerin uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü.

Hükûmetin ülke genelinde kurduğu 49 bekletme merkezine getirilen düzensiz göçmenler de yoğunluk oluşturdu.

Pakistanlı yetkililere göre, ülkede 1,7 milyondan fazla düzensiz göçmen bulunuyor. Bunların 600 binden fazlasını, Taliban'ın Ağustos 2021'de Afganistan'da kontrolü sağlamasının ardından Pakistan'a gelen Afganlar teşkil ediyor.

Bakan Bugti, 4 Ekim'de yaptığı açıklamada, düzensiz göçmenlerin 1 Kasım'a kadar Pakistan'dan ayrılmaları gerektiğini bildirmişti.

TALİBAN, PAKİSTAN'IN 12 BİN AFGANI SINIR DIŞI ETTİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Taliban yönetimi, 28 Eylül'de yaptığı açıklamada, 12 binden fazla göçmenin Spin Boldak ve Torkham sınır kapıları üzerinden Pakistan'dan Afganistan'a "zorla" sınır dışı edildiğini duyurdu.

Açıklamada, bu sınırdışı işlemlerinin 1.330 aileyi kapsadığı, en az 8.000 kişiden oluştuğu ve Pakistan hapishanelerinden serbest bırakılan 110 kişiyi de içerdiği belirtildi.

Avrupa Birliği terör listesini güncelledi: Hamas’tan 2 isim eklendi Avrupa Birliği terör listesini güncelledi: Hamas’tan 2 isim eklendi

Özellikle 24 Ekim'de bu göçmenlerden 4,369'u Torkham sınır kapısı üzerinden Pakistan'dan "zorla" sınır dışı edildi.

Pakistan'ın ülkede ikamet eden Afgan vatandaşlarının zorla sınırdışı edilmesi için tanıdığı sürenin iki gün sonra doluyor. (AA)