Çağdaş Türk Müziği'nin kurucuları olan ve 'Türk Beşleri' adıyla anılan grubun üyeleri Cemal Reşit Rey, Hasan Ferid Alnar, Ulvi Cemal Erkin, Ahmed Adnan Saygun ve Necil Kâzım Akses, Klasik Türk Müziği'nin gelişimine önemli katkılarda bulunmuş ve kültürel mirasımız üzerinde "10. Yıl Marşı" gibi eserlerle kalıcı bir etki bırakmışlardır. Türk Beşleri, özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemindeki eserleriyle kendilerinden övgüyle söz ettirmiştir.

'ONLARIN MUAZZAM HİKÂYELERİNİ DUYURMAK İÇİN KOLLARI SIVADIK'

Polemik Haber'de yer alan habere göre, Prag Büyükelçisi Egemen Bağış Türk Beşleri'ni anlatırken "Türk müzik gelenekleri ile Klasik Batı Müziği arasında köprü kurulmasında da önemli bir rol oynayan bu beş üstat Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk’ün çağdaşlaşma vizyonu çerçevesinde yurt dışına burslu olarak gönderilen ve eğitimlerini tamamladıktan sonra anavatanlarına dönerek eserler üretmeleri ile küresel müzik otoriteleri tarafından saygıyla anılmaya başlayan kişilerdir. Ancak onların muazzam hikâyelerini daha geniş çevrelere duyurmak için kolları sıvadık" ifadelerini kullandı.

BÜROKRASİDEN VE SANAT CAMİASINDAN BİRÇOK İSİM GECEYE ONUR KONUĞU OLARAK KATILDI

Egemen Bağış'ın girişimleri ile düzenlenen geceye, Çek Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky onur konuğu olarak katılırken, kutlama merasiminde Çek Cumhuriyetinin eski Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, eski Başbakanlar Andrej Babis ve Jiří Paroubek’in yanısıra bir çok milletvekili, senatör, iş insanı, sanatçı, akademisyen ve 60’a yakın ülkenin büyükelçisi dahil 600’ün üzerinde misafir yer aldı.

CUMHURİYETİN 100'ÜNCÜ YILINA ÇEKOSLOVAKYA ESKİ PARLAMENTOSU EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Çekoslovakya döneminde bir süre parlamento olarak da kullanılan Prag’ın en görkemli kültür merkezi Rudolfinum binasında düzenlenen gecede Çek Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky ve Prag Büyükelçisi Egemen Bağış Türk-Çek ilişkilerinin geldiği seviyeyi anlatarak Cumhuriyetin 100'üncü yılını kutladılar.

İTALYAN BESTECİ MAZZONİ'DEN 100'ÜNCÜ YILA ÖZEL AHMED ADNAN SAYGUN ESERİ

Çek Filarmoni Orkestrası'nın iki ülke milli marşlarını seslendirdikleri gecede Bağış Ailesi’nin yakın dostu ve özel konuğu olan İtalyan besteci ve piyanist Giulia Mazzoni Prag'daki yüzüncü yıl kutlaması vesilesiyle, hazırladığı Türk Beşleri'nden Ahmed Adnan Saygun'un 1934 yılında bestelediği "İnci" adlı eserin özel bir düzenlemesini seslendirdi. Sanatçı daha önce yayımlanmamış bazı düzenleme ve besteleriyle harmanladığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına armağan ettiği bu eserin dışında Venedik Film festivalinde ödül alan film Anna’dan Wildness adlı özgün bestesini de icra etti.

'MUHTEŞEM PİYANİST' TÜRK MARŞI'NI İCRA ETTİ

Çekya’da “Muhteşem Piyanist” olarak tanınmaya başlayan 13 yaşındaki Nora Lubbadova, Wolfgang Amadeus Mozart’ın Türk Marşı'nı seslendirirken, Çek Filarmoni Orkestrası Prag’da eğitim gören Türk Beşleri'nden Necil Kazım Akses’in Dağlar ve Köy adlı eserlerinin de aralarında bulunduğu farklı parçaları coşkulu bir ortamda seslendirdi.

BAĞIŞ AİLESİ'NİN MİSAFİRPERVERLİĞİ DE GÖZLERDEN KAÇMADI

Gecede ikram edilen Türk mutfağının özel lezzetleri tüm misafirlerin beğenisini toplarken, Büyükelçi Egemen Bağış’ın özel olarak davet ettiği Sketch sanatçıları geceden anları tuvallerine yansıttı. Katılımcılar arasında yapılan çekiliş sonrası iki kişi Side/Antalya Seven Seas Oteli'nde bir haftalık tatil paketi kazandı.

Kırmızı ışıkta bekleyen uzman çavuşların otomobiline, başka bir araç çarptı: 6 yaralı Kırmızı ışıkta bekleyen uzman çavuşların otomobiline, başka bir araç çarptı: 6 yaralı

Büyükelçi Egemen Bağış ve eşi Beyhan N. Bağış kapıda tek tek karşıladıkları misafirleri ile gece boyunca bizzat ilgilenerek geleneksel Türk misafirperverliğini Prag’da da sergilediler.