DİSK'ten asgari ücret ve emekli maaşı açıklaması DİSK'ten asgari ücret ve emekli maaşı açıklaması

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim sonrası temmuz ayında zam yapmadığı milyonlarca emekliyi unutarak "Emeklilerimizi daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik, çok yakında uygulayacağız" iddiasında bulunmuştu. 16 milyon emeklinin gözü Ocak 2024 zammına çevrildi.

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah'ın aktardığına göre, hem kök aylıkları artıracak hem de 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ödemesini yükseltecek formül masada bulunuyor. AKP iktidarı 31 Mart'ta gerçekleşecek seçim için kesinin ağzını açmayı planlıyor.

Masadaki birinci formülle refah payı ile oransal bir artışla enflasyonla birlikte emeklilere ilave zam yapılmış olacak. İkinci formüle göre kök aylıklara yapılacak seyyanen artış yapılacak.

En düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya çıkarılmasına karşın 6 milyona yakın emeklinin kök aylığı bu tutarın altında kaldı. En düşük aylıktan başlayarak kök aylıkta kademeli bir artışa gidilmesi de seçenekler arasında bulunuyor.

Emeklilere yapılacak refah payıyla yapılacak iyileştirme bütçe çalışmaları sonucunda netleşecek.

EN DÜŞÜK EMEKLI MAAŞI NE KADAR OLACAK?

7500 lira olan emekli aylığının 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor. Bugün itibariyle yaklaşık 6 milyon emekli 7500 lira alırken önemli bölümünün kök aylığı bu tutarın altında bulunuyor.

En düşük emekli aylığında artış için Meclis düzenlemesi gerekiyor. Kök aylık üzerinden mi yoksa kademeli bir artış mı yapılacağı gelecek günlerde netleşecek.