KKTC’nin ilk üniveristesi olan, Girne Amerikan Üniveristesi, yüksek öğrenimdeki  35’inci yılında, Girne Koleji adı altında, Türkiye genelinde, kolejler açacak.

GAÜ, Yüksek Öğrenimdeki uluslararası tecrübesini, Türkiye özel okulculuğunun önemli isimlerinden  Ümit Kalko ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle, farklı bir alana taşıyarak, “Dünyanın kapıları sana açık “sloganıyla ,”Girne Koleji”adı altında, frenachising iş modelinde Türkiye genelinde eğitim yatırımlarına imza atıyor.

KKTC’nin ilk üniveristesi olan, Girne Amerikan Üniveristesi,yüksek öğrenimdeki  35’inci yılında, Girne Koleji adı altında Türkiye genelinde kolejler açacak.

GAÜ, Yüksek Öğrenimdeki uluslararası tecrübesin, Türkiye özel okulculuğunun önemli isimlerinden  Ümit Kalko ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle, farklı bir alana taşıyarak, “Dünyanın kapıları sana açık “sloganıyla ,”Girne Koleji”adı altında frenachising iş modelinde Türkiye genelinde eğitim yatırımlarına imza atıyor.

Girne Amerikan Üniversitesi’nin Türkiye Kolej yapılanması olarak hayata geçecek Girne  Koleji’nin Kuruluş Lansmanı  bugün GAÜ Milenyum Kompleks Senato Kongre merkezinde yapıldı.

Lansmanda, Girne Koleji, Türkiye’nin  dört bir yanından gelen, özel eğitim kurumlarının yöneticilerine tanıtıldı.
Etkinlikte ilk konuşmayı yapan, GAÜ Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Tülin Bodamyalı, 35  yıllık uluslararası eğitim  deneyimiyle yüksek öğrenimde bir marka olan GAÜ’nün, “Dünyanın Kapıları Sana  Açık “sloganıyla, Girne Koleji olarak, Türkiye genelinde, yeni nesillere  eğitim olanaklarını sunmasından  büyük mutluluk ve gurur duyduklarını ifade etti.

Girne Koleji Genel Müdürü  Dilek Canbazoğlu, GAÜ’nün global kültürü ve eğitim perspektifini, Türkiye’deki öğrenciler aileler ve öğretmenlerle buluşturacak Girne Kolejiyle, tüm eğitim kurumlarına örnek olacak bir üniversite-okul işbirliğine imza atılacağını vurguladı.

35 yıllık uluslararası bir tecrübeye sahip, GAÜ bünyesindeki Girne Kolejinde, evrensel eğitim modeliyle, etkili iletişim kurabilen, dünya kimliğine ve yaratıcı düşünceye sahip, çok yönlü akademik ve sosyal açıdan başarılı dünya insanları  yetiştirileceğini dile getiren Canbazoğlu, öğrencilerin ana okuldan  lise mezuniyetine süreç temelli öğretimi, akademik performansı, iletişimle aktif öğrenmeyi eğitimlerinde odak yapacağını ifade etti.

Eğitimci yazar Sait Gürsoy da, dünyada okulculuk olayının önemli bir yeri olduğuna dikkat çekerek, Türkiye‘de özel okulculuk konusunda önemli bir isim olan Ümit Kalko ile, 7 ülkedeki kampüsleriyle yüksek öğrenimde uluslararası bir marka olan GAÜ’nün yaptığı bu güç birliğiyle, global standartlarda mükemmel bir eğitim veren bir kurumun hayat bulacağına inanç belirtti.

Girne Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, KKTC’nin ilk özel üniversitesi olan, ülkede bu sektörün gelişmesine liderlik eden, 130 ülkeden 20 bin öğrencisi 7 ülkedeki kampüsleriyle  uluslararası bir algısı olan GAÜ ile bir güç birliğine gitmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, GAÜ’nün yüksek öğrenimdeki uluslararası tecrübesi ile, kendilerinin, Türkiye yerelindeki özel okulculuk konusundaki tecrübelerini birleştirerek, önemli bir eğitim kurumunu hayat geçeceğini ifade etti.

GAÜ bünyesinde kurulacka Girne Kolejinin, üniversitenin yüksek öğrenim olanakları, sürekli eğitim merkezi, uluslararası kampüslerinden ve daha birçom olanağından faydalanacağını ifade eden Kalko, Girne Kolejleriyle Türkiye’de özel okulculukta, farklı bir dönemin başlayacağını kaydetti.

Ümit Kalko

Türkiye’de özle okulculuğun niceliği gelişirken niteliğinin yeterince gelişmediğini bu yüzden de kontenjanların dolmadığını ifade eden Kalko, Girne Kolejleriyle özel okulculukta niteliğin de  arttırılmasına önderlik edeceğine inanç belirtti.

Türkiye genelinde, yeni okul açmak yerine daha önce okul açmış, belli öğrenciye  ulaşmış ve daha iyi yerlere gitme noktasında bir güce ve işbirliğine ihtiyaç duyan kampüs eğitim kurumlarıyla işbirliği yapacaklarını kaydeden Kalko, ana dil yanında 2 yabancı  dil hedefiyle, dünya standartlarında eğitim verecek bu okullarda, sadece akademi değil ama yaşam başarısı odaklı bireyler yetiştirileceğini vurguladı.

Kalko hedeflerinin,  “Dünyanın kapıları sana açık” sloganıyla Türkiye genelinde yaygınlaştıracakları Girne Kolejini, daha sonraki aşamada Türki cumhuriyetler ve körfez ülkelerine da taşımak olduğunu ifade etti.

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar da, üniversitenin 50’inci yılına doğru ilerlerken, eğitimdeki rönesansçı duruşu ve dünya kimliğinde  mezuniyet vizyonuyla, Türkiye’de Girne Kolejlerini açmaya başlayacağını dile getirerek, bunun mutluluk ve gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Özellikle yabancı dil, dijital müfredat destekli eğitim konsepti ile küresel referanslarıyla eğitim verecek Girne Kolejinin, okul  öncesinden lise mezuniyetine kadar tüm sınıf seviyelerinde vereceği eğitimle, GAÜ’nün  35 yıllık akademik  bilgi birikimini  ve deneyiminin getirdiği kalite ve güvenceyle, geleceği şekillendirecek nesilleri yetiştireceğini dile getirdi.

Lansmanın ardından, GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu  Başkanı Serhat Akpınar, Girne Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, Çekmeköy Prestij Koleji Kurucusu İhami Yıldız tarafından, ilk açılacak Girne Kolejiyle ilgili protokole imza konuldu.

İşte o anlaşmadan fotoğraflar: