Marmara depremi için uzmanından İstanbul uyarısı: Seferberlik yürütmek gerekiyor Marmara depremi için uzmanından İstanbul uyarısı: Seferberlik yürütmek gerekiyor

Yargıtay, AYM’nin TİP Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararına uyulmamasına hükmederek, karara imza atan üyeler hakkında suç duyurusunda bulundu. Yargıtay’ın AYM’nin vesayet makamı gibi davrandığı ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyelerini tehdit ettiği iddia edilen karar kamuoyunda tepki uyandırdı.

Ceza Dairesi’nin verdiği kararı ve yaptığı suç duyurusunu Gazete Duvar’dan Can Bursalı’ya değerlendiren Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, “Yargıtay’da böyle bir karar verilebileceğine ben inanmıyorum. Bu olamaz” dedi. Selçuk, Türkiye’de kavram kargaşası olduğunu vurguladı.

“SON SÖZÜ SÖYLEYECEK OLAN AYM’DİR”

Türk hukuk sisteminin Anglosakson sistemden farklı olduğuna ve aslında Türkiye’de yüksek mahkemenin olmadığını ifade eden Selçuk, Yargıtay’ın da, Danıştay’ın da Anayasa Mahkemesi’nin de eşit olduğunun altını çizdi. Selçuk, anayasanın 153. maddesine dikkat çekerek, “Anayasa Mahkemesi’nin kararına herkes uymak zorundadır” ifadelerini kullandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Can Atalay’la ilgili kararında AYM’ye “Sınırlarını aştın” demesinin de yanlış olduğunu ifade eden Selçuk, “AYM hak ihlalleri konusunda yetkili makamdır. Ortada bir hak ihlali varsa burada son sözü söyleyecek olan AYM’dir” diye konuştu.