Geçtiğimiz günlerde zor şartlarda çalışan Akademisyenlerin sorunlarını gündeme getiren CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’un “Kaç akademisyenin akademiyi bırakmak zorunda kalıp çalışmak üzere yurt dışına gittiğine” dair soru önergesine YÖK yanıt verdi. YÖK Strateji Geliştirme Başkanlığınca Uzun’a verilen cevapta, “Son 10 yılda çalışmak üzere yurt dışına giden akademisyen sayısı hakkında Başkanlığımızda herhangi bir bilgi yer almamaktadır.” ifadelerine yer aldı.

'ÇEDES' kapsamında öğrencilere mezarlık temizlettiler 'ÇEDES' kapsamında öğrencilere mezarlık temizlettiler

Kaç akademisyenimizin yurt dışına çalışmaya gidip gitmediğini  bilmeyenler onları geri getirmek için hiç bir çaba da sarf edemezler diyen Uzun: “Özellikle son dönemde, zor şartlarda düşük ücretle çalıştırılan akademisyenlerimiz ülkemizi terk etmek zorunda kalıyor.

En temel gereksinimlerini dahi karşılamakta zorlanan akademisyenlerimiz ekonomik ve sosyal açıdan büyük sıkıntı içerisinde sorunlarına çözüm bekliyor.

Kirasını ödemekte bile güçlük çeken, hatta öğrenci yurtlarında kalan, uluslararası kongrelere katılamayan akademisyenler, maalesef ülkemizi terk etmekten başka çare bulamıyor.

Yapılan araştırmalara göre yurtdışına giden akademisyenlerimizin sayısı 12 bin. Akademide liyakat ve mobbing sorunu büyük boyutta. En önemlisi ise ekonomik sorunlar. Geçim sıkıntısı yaşayan akademisyenlerimiz bilime odaklanamaz hale geldi. Görülen o ki iktidar sorunlarını görmezden geldiği gibi yurt dışına giden  akademisyenlerimizden de bihaber. İktidarı bir an önce daha fazla yetişmiş insan gücümüzü kaybetmemek adına akademisyenlerimizin sorunlarını çözecek düzenlemeler yapmaya davet ediyorum.” Dedi.