Menzil cemaatinin ölen şeyhi Abdülbaki Elhüseyni’nin büyük oğlu Muhammed Saki Erol'un kurduğu Nezir Derneği bağış için para toplama faaliyeti ile gündeme gelmişti.

Aynı dernek bu sefer de AFAD iş birliği ile Afganistan’da yaşanan deprem sonrası bölgeye yardım gönderme faaliyetine başladı. Gazete Pencere'den Tolga Balcı'nın haberine göre, Menzil Cemaati’ne bağlı dernek Taliban yönetimindeki ülkeye yardım kolileri gönderdiğini açıkladığı videolar paylaştı.

TARİKATLARIN TALİBAN'A YARDIM ARACI

Türkiye, Taliban yönetimindeki ve binlerce insanın yaşamak için batıya göç ettiği ülkeye ‘İyilik Treni’ adı altında bir süredir yardım gönderiyor. Bu faaliyetin koordinasyonu ise AFAD tarafından yapılıyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana 7 kez gönderilen trenlerde yardım ve yiyecek malzemeleri bulunuyor.

‘İyilik Treni’ ismiyle gönderilen yardım malzemeleri, İHH İnsani Yardım Vakfı, adı yolsuzluklara karışan Deniz Feneri Derneği, Menzilci Beşir Derneği, Nur Cemaati’nin Yazıcılar Grubu’na ait Hayrat İnsani Yardım Derneği, Yedi Başak İnsani Yardım Derneği, İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu, Verenel Derneği, ANDA Kardeşe Vefa Derneği, Fetih İnsani Yardım Derneği, Beka İlim ve Hizmet Derneği, Cübbeli Ahmed’in kurduğu Hoca Ahmet Yesevi Derneği, For Children Smile Derneği, Merhamet İslami Eğitim ve Yardım Derneği ve İyilik Derneği gibi tarikatlar eliyle gönderiliyor.

Bu derneklerden Fetih İnsani Yardım Derneği başkanı ise geçtiğimiz sene Afganistan’a gidip Taliban ile ilişkiler kurmuştu.

7 TREN GİTTİ

AFAD tarafından yapılan açıklamada kurumun koordinasyonunda, sivil toplum kuruluşlarının (STK) desteğiyle temin edilen yardım malzemelerini taşıyan yedi trenin Ankara’dan Afganistan’a gittiği belirtiliyor.

Ayhan Bora Kaplan davasında yeni gelişme Ayhan Bora Kaplan davasında yeni gelişme

MENZİLCİLER'DEN DESTEK

Bu derneklere Menzilci Muhammed Saki Erol tarafından yeni kurulan Nezir Derneği de katıldı. Dernek tarafından yapılan paylaşımda “AFAD koordinasyonunda sivil toplum kuruluşlarının desteği ile hazırlanan İyilik Treni’ne Nezir Derneği olarak 1 tır insani yardım malzemesi desteğinde bulunduk.” İfadeleri yer aldı.

Nezir Derneği Menzil’de yaşanan bölünmede kurulan ikinci dernek. Dernek, adını kurulduktan kısa süre sonra bağış kampanyası başlatması ile duyurmuştu.