TÜRKİYE’NİN YÜKSELEN DEĞERİ,  GASTRONOMİK MARKA KENT  “YALOVA”

Türkiye’nin ve dünyanın tüm güzelliklerini hem mesleğim hem ruhumun gezgin bir yanı olması sebebiyle gezip görmeye çalışan ve bunu ruhunda  hissederek  yapmayı önemseyen biriyim. Gezi sahasına girdiği an itibariyla  bulunduğu yerin  hikayesinin peşinde koşmalı insan. Çünkü bir gezginin hikayesi  gezdim gördüm ve bitti demek değil,  gezdiği yerlerin  hikayesini ruhuna kodladığı andan itibaren başlıyor  benim için. İşte Gastronomi Turizm Derneği’yle,  Başkan Gürkan Boztepe önderliğinde  böyle bir Yalova Kültür ve Gastronomi gezisinin içindeydim geçtiğim gün. Gerek gezdiğimiz tarihi noktalarda  gerekse gastronomi  alanlarında Yalova’nın  kendi alanındaki en iyilerine emanettik.

Sabah 07.00 itibariyla İstanbul’dan yola çıktık. Yalova Altınova’da Hersek Lagünü  kenarındaki Coffe Chef'te yöresel ürünlerle hazırlanmış kahvaltıda aldık soluğu. Gezimiz daha sonra  2500'den fazla kuşun yaşadığı Yalova Hersek Lagünü Kuş Gözlem noktası ve binlerce tohumun yetiştirildiği Tıbbi Aromatik bitkiler bahçesini gezisiyle devam etti. Ardından  Yürüyen Köşk, Termal kaplıcalar ve Limak Thermal Hotel'de yöresel ürünlerle hazırlanan zengin menülü öğle yemeği gezimizin enerjisini yükseltti.

Sonrasında Sanayi ve Ticaret Odası ile sektör için geliştirilen proje ve Yalova Gastronomi Günü Sempozyumu gerçekleştirildi. Panelde başta Gürkan Boztepe olmak üzere Turan Eselioğlu, Yalova Uygulama Oteli Şefi Ferit Usta, Hasan Soygüzel, Yılmaz Boz, Hüseyin Kurtoğulları ve Efsun Dindar gibi konuşmacılar soruları yanıtladı. GTD Yön. Kur. Başkanı Gürkan BOZTEPE; Bu yıl ilk defa yapılan Sanayi ve Ticaret Odası sempozyumu toplantısı ile Gastronomi  sektörüne yeni bir soluk kazandırmayı ve sınırları ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi.

Sabancı Topluluğu Cumhuriyet’in 100. yılını 'çalışarak' kutladı Sabancı Topluluğu Cumhuriyet’in 100. yılını 'çalışarak' kutladı

Yalova Valiliğince gerçekleştirilen bu sempozyumda konuşmacılardan Plantur Başkanı Hüseyin KURTOĞULLARI, Türkiye’nin Gastronomi alanında turizm gelirinin artması için Valiliklerin, Ticaret ve sanayii odalarının yurt içi ve yurt dışı kurumlarla yapılan iş birliklerinin önemine dikkat çekti. ‘’Önümüzdeki yıllarda Gastronomi  turizmi sektörünün dünya ekonomisindeki yerinin çok daha artacağını öngörüyoruz'' dedi. Paydaşlar arasında sinerjinin yakalanması açısından bilgilendirme   toplantılarının çok etkili ve önemli olduğunu düşündüğünü ekledi. 

Gürkan Boztepe, “Rekabet gücümüz, dünyaya hızla uyum sağlayan bakış açımız ve vizyonumuz sayesinde sınırları aşacağımıza inanıyoruz. Gastronomi Turizm sektörüne iş birliklerinin ve ortaklıkların kurulmasını cesaretlendirirken, yeni destinasyonlar ile kültürel deneyimler hakkında fikir alışverişleri yapacağız” dedi. Boztepe, Türkiye dünyanın birçok noktasından gelen üreticilerin bir araya geldiği toplantıda katılımcılara ve konuşmacılara teşekkür ederken, Yalova Valisi Sayın Hülya Kaya da toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, GTD önderliğindeki toplantının sektöre yeni bir sinerji getirmesini beklediklerini belirtti.