Gazeteci Cengiz Erdinç, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan evinden, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Erdinç’in cep telefonu ve bilgisayarına el konuldu. AA'nın aktardığına göre "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçundan gözaltına alınan Erdinç'in, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifade verdi.

Adli kontrol istemiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevkedilen gazeteci Cengiz Erdinç, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Erdinç hakkında Dezenformasyon Yasası(Sansür) olarak bilinen Türk Ceza Kanunu’nun 217/a maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturmanın açıldığı bildirildi.

Kısa Dalga'nın aktardığına göre, gazeteci Erdinç'in sosyal medya hesabından yaptığı bir kitap paylaşımı nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi.

Deneyimli gazetecinin gözaltına alınırken de yanına bu kitabı aldığı, sorgusunda kitaptan sorular sorulduğu ve Erdinç'in kendisini bu bilgiyi kitaptan aldığını belirttiği ifade edildi.

Cengiz Erdinç’in 31 Ekim 2023 tarihinde yaptığı paylaşımı şöyle:

"Daha önce de yazdım, öncelikle MİT durup durup Erdoğan'a rapor hazırlamıyor, 11 Aralık 2020 tarihinde MİT'te sınır aşanlar da dahil organize suçla ilgili bir birim kuruldu. Peker'in açıklamalarıyla başlayan süreç de dahil pek çok olay ve operasyon bu birimle ilişkili. Polat Safi'nin Milli İstihbarat Teşkilatı 1826-2023 başlıklı kitabı sf 416. Bakü'deki Zafer Töreni 10 Aralık 2020'de."

NELER OLMUŞTU?

Erdinç’in avukatıyla görüşmesine izin verilmezken, Artı Gerçek’e konuşan Avukat Ergül, Erdinç’in Tolga Şardan’ın tutuklanmasına neden olan MİT raporuna ilişkin tweetleri ve açıklamaları nedeniyle gözaltına alındığını tahmin ediyor.

Gözaltının ardından, sosyal medya platformu X'te bot hesaplardan Cengiz Erdinç aleyhine çok sayıda paylaşım yapıldı. Erdinç'in avukatı Vural Ergül, bot hesaplardan yapılan paylaşımları işaret ederek, "Gazeteci Cengiz Erdinç gözaltına alındı... Göz altı sonrası bot hesaplardan @cengizerdinc aleyhine bir merkezden yapılan paylaşımlara bakılırsa sürecin nasıl şekillendirilmek istenildiği açıkça anlaşılıyor..." dedi.

Gazeteci Ozan Gündoğdu da troller tarafından yapılan paylaşımlara tepki göstererek, "10-15 yıl önce, Fettullahçı yargı ve emniyet operasyonu yapar, eşanlı olarak Samanyolu TV ve Zaman devreye girerdi. İktidar medyası da onları takip ederdi. Şimdilerde konvansiyonel medya yükünü sosyal medya trolleriyle paylaşıyor. Yöntem aynı, araçlar değişti." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Dün T24 yazarı Tolga Şardan da "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Halk TV muhabiri Dinçer Gökçe de aynı gerekçeyle gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.