Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan hava durumu tahminlerine göre bir süredir yazdan kalma günler yaşatan hava durumu değişecek. Yarın yurda giriş yapacak yağışlı hava dalgasıyla birlikte özellikle yurdun kuzey kesimlerinde sağanak yağış görülecek. Yağışlarla birlikte hava sıcaklıkları hissedilir derecede düşecek.

MARMARA’DA BÜYÜK FARK GÖRÜLECEK

Meteoroloji’nin tahminlerine göre bugün parçalı bulutlu bir havanın hakim olacağı Marmara Bölgesi’nde beklenen hava sıcaklıkları 30 dereceye yaklaşacak ancak yarın hızla düşüş yaşayacak.

Edirne: 26 dereceden 18’e düşecek
Kırklareli: 24 dereceden 16’ya düşecek
Tekirdağ: 24 dereceden 17’ye düşecek
İstanbul: 23 dereceden 19’a düşecek
Kocaeli: 27 dereceden 17’ye düşecek
Sakarya: 27 dereceden 17’ye düşecek
Bursa: 27 dereceden 18’e düşecek
Balıkesir: 27 dereceden 16’ya düşecek

Hava sıcaklıklarının yarın etkisini gösterecek olan yağışlı hava dalgasıyla birlikte bazı şehirlerde 10 derece dolaylarında düşmesi bekleniyor.


CUMA GÜNÜ DOĞU BÖLGELERE KAYACAK

Yağışlı havanın cuma günü yurdun doğu kesimlerinde kendini göstereceği tahmin ediliyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde cuma günü yağmur beklenirken, Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda ise kuvvetli sağanaklar görülecek.


KIŞ NASIL GEÇECEK?

Türkiye'de son zamanların en sıcak yazı bu sene yaşandı. 2023 yazı tarihe geçti ve artarda sıcaklık rekorları kırıldı. Hava sıcaklıklarının 49,5 derecelere kadar çıktığı günlerin ardından ekim ayının gelmesi ile kış etkisini yavaş yavaş göstermeye başladı.

Meteoroloji uzmanları, dondurucu soğukların kapıda olduğunu söylerken El Nino yazından sonra La Nina kışı için uyarılarda bulundu. Dondurucu soğuklar kapıda. Kasım ayı ile birlikte kışa tam anlamıyla giriş yapılacak. Meteoroloji uzmanları, yaz aylarındaki sıcak hava dalgası El-Nino'nun kasım ayında yerini soğuk hava dalgası La-Nina'ya bırakacağını söylüyor.

Kasım ayından itibaren dondurucu soğukların etkisini göstereceğini dile getiren uzmanlar, bu senenin aynı zamanda bol kar yağışlı geçeceğini öngörüyor.

Sarıyer'de korkunç cinayet: Husumetlileri barıştırmak istedi, silahlı saldırıda öldürüldü Sarıyer'de korkunç cinayet: Husumetlileri barıştırmak istedi, silahlı saldırıda öldürüldü

La Nina nedir?

La Nina, Pasifik Okyanusu'nun ekvatoral bandındaki okyanus sıcaklıklarındaki değişikliklerin bir sonucu olarak birkaç yılda bir meydana gelen karmaşık bir hava durumu modelidir.

Pasifik okyanusu üzerinde etkili olan bir hava akımına verilen ad olan La Nina döneminde, Orta Pasifik Okyanusu'nun doğu ekvator kısmındaki deniz yüzeyi sıcaklığında normalden 3–5 °C arasında düşüş meydana gelmektedir. La Nina'nın ortaya çıkması genellikle beş aydan daha uzun sürmektedir.

Pasifik üzerinde bulunan basınç sistemlerine etki eden La Nina, Türkiye üzerinde direkt etki gösteremez fakat Pasifik üzerinde gösterdiği etki dolaylı yoldan Türkiye'yi de etkisi altına alır.